מסלף דברי ראשונים!

הלכה ואגדה, מוסר וחסידות
רעאגיר
דער גאלדענער אדלער
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג אפריל 27, 2017 6:30 pm
געפינט זיך: הלוואי ווען כ'וואלט געוויסט
האט שוין געלייקט: 6626 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 3684 מאל

מסלף דברי ראשונים!

שליחה דורך דער גאלדענער אדלער »

ליידער זענען געשריבן געווארען שרעקליכער דברי חירוף אין היימישע צייטונגען ואין פוצה פה ומצפצף?!?!

די וואך איז דא אן ארטיקל אין איינע פון די היימישע אידישע צייטונגען, וואס א שרייבער שרייבט נעגאטיוו אויף פירושים געבויעט ע"פ פשוטו של מקרא.

צווישען אנדערע ברענגט דער שרייבער אראפּ דעם באקאנטע רשב"ם אין פרשת וישב, אבער ער זאגט פאר די ליינער נאר די רישא פון רשב"ם אבער נישט דער סיפא!?

ער ברענגט די חלק וואו דער רשב"ם שרייבט פארוואס מ'האט אמאל עוסק געווען מער מיט דרש ווי פשט, אבער דער שרייבער ברענגט נישט פאר די ליינער דאס וואס די רשב"ם פירט אויס אז זיין זיידע רש"י און אויך ער, האלטען אז מען דארף מאכען פירושים אויך אויף פשוטו של מקרא, כלשונו הזהב; וגם רבנו שלמה אבי אמי מאיר עיני גולה שפירש תורה נביאים וכתובים נתן לב לפרש פשוטו של מקרא, ואף אני שמואל ב"ר מאיר חתנו זצ"ל נתווכחתי עמו ולפניו והודה לי שאילו היה לו פנאי היה צריך לעשות פרושים אחרים לפי הפשטות המתחדשים בכל יום!!!

דער שרייבער זאגט אז דאס טוען נאר משכילים פון די לעצטערע דורות....

בו בעת וואס די רשב"ם זאגט גלייך נאכדעם אז ער גייט יעצט מאכען א פירוש ע"פ פשוטו של מקרא, גייט די צייטונג שרייבער און שרייבט אנשטאטס דעם אז דאס טוען די משכילים.. רחמנא ליצלן!!

דא איז די לשון הרשב"ם
רשב"ם וישב; אלה תולדות יעקב. ישכילו ויבינו אוהבי שכל מה שלימדונו רבותינו כי אין מקרא יוצא מידי פשוטו, אף כי עיקרה של תורה באת ללמדנו ולהודיענו ברמיזת הפשט ההגדות וההלכות והדינין על ידי אריכות הלשון ועל ידי שלשים ושתים מידות של ר' אליעזר בנו של ר' יוסי הגלילי ועל ידי שלש עשרה מידות של ר' ישמעאל.

והראשונים מתוך חסידותם נתעסקו לנטות אחרי הדרשות שהן עיקר, ומתוך כך לא הורגלו בעומק פשוטו של מקרא ולפי שאמרו חכמים אל תרבו בניכם בהגיון, וגם אמרו העוסק במקרא מדה ואינה מדה העוסק בתלמוד אין לך מדה גדולה מזו, ומתוך כך לא הורגלו כל כך בפשוטן של מקראות וכדאמ' במסכת שבת הוינא בר תמני סרי שנין וגרסינ' כולה תלמודא ולא הוה ידענא דאין מקרא יוצא מידי פשוטו.

וגם רבנו שלמה אבי אמי מאיר עיני גולה שפירש תורה נביאים וכתובים נתן לב לפרש פשוטו של מקרא, ואף אני שמואל ב"ר מאיר חתנו זצ"ל נתווכחתי עמו ולפניו והודה לי שאילו היה לו פנאי היה צריך לעשות פרושים אחרים לפי הפשטות המתחדשים בכל יום.

דאס איז פונעם צייטונג שרייבער
IMG-20230209-WA0148.jpg

דער אשכול פארמאגט 6 תגובות

איר דארפט זיין א רעגיסטרירטער מעמבער און איינגעשריבן צו זען די תגובות.

רעגיסטרירן איינשרייבן

רעאגיר