די חרדישע סדום-מערכה קעגן ישיבה "חכמי לב"

ארטיקלען און באטראכטונגען איבער דער חרדי'שער געזעלשאפט און קולטור

Re: די חרדישע סדום-מערכה קעגן ישיבה "חכמי לב"

הודעהדורך ליטוואק פון בודאפעסט » דאנערשטאג יוני 30, 2016 1:20 pm

ווען איינער האט געוואלט עפענען א ישיבה קטנה (מתיבתא) אין לעיקוואוד מיט לימודי חול, זענען די ארבעה פרצופים בראש הממשלה געגאנגען צו הרב שך איהם צו בעטען הילף דאס צו באקעמפען. איינער וואס איז מיטגעגאנגען, וואס ער האט אויך געהאלטען אז ס'איז א פרצה, האט מיר פארציילט אז הרב שך האט גע'ענטפערט 'א מלמד דרדקי מעג נישט מוחה זיין אויף א צווייטען וואס קומט אין שטאט, קנאת סופרים תרבה חכמה'. דער איד האט נישט פארשטאנען, 'מ'רעדט פון לימודי חול, נישט פון פסקת לחיותאי?'
שפעטער האט יענער געכאפט!
ומכאן יקיש........

Sent from my HTC Desire 510 using Tapatalk
The greatest obstacle to discovery is not ignorance--it is the illusion of knowledge.
(Daniel J. Boorstin) דא
באניצער אוואטאר
ליטוואק פון בודאפעסט
חבר ותיק
חבר ותיק

זיך רעגיסטרירט: מיטוואך דעצעמבער 19, 2012 7:51 pm
האט שוין געלייקט: 3161 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 8627 מאל

הודעהדורך מור וקציעה » דאנערשטאג יוני 30, 2016 9:19 pm

ראוכברגר זעק: "חכמי לב זה רעל" • וידאו

לאחר דיון סוער אישרה מועצת העיר ירושלים את התקציב עבור הישיבה התיכונית "חכמי לב". יו"ר סיעת "יהדות התורה" בירושלים אליעזר ראוכברגר אמר בדיון: "חכמי לב זה רעל לציבור החרדי". צפו בדיון הסוער

[b]עיקבא ווייס יום חמישי כ"ד סיון תשע"ו 21:41 30/06/2016[b]

לאחר דיון סוער אישרה הערב (חמישי) מועצת העיר ירושלים את הצעתו של ראש העיר ניר ברקת לאשר את תקציב עבור "הישיבה התיכונית החרדית חכמי לב", זאת למרות ההתנגדות הנחרצת של חברי המועצה החרדים.

יו"ר סיעת "יהדות התורה" בירושלים, אליעזר ראוכברג, זעם על ההחלטה וצעק בדיון: "חכמי לב זה רעל לציבור החרדי. מדובר במוסד אנטי חרדי מובהק שכל מטרתו לפגוע בציבור החרדי ולהרוס אותו מבפנים. כל רצונם זה לשנות את הציבור החרדי מבפנים".

מ"מ וסגן ראש העיר יצחק פינדרוס תקף את חברי המועצה החילונים ואמר: "אתם צבועים. דואגים לקבוצה של שישים איש. מעולם העירייה לא נתנה לישיבה קטנה חרדית צלחת פיצוחים. מנהל המוסד מסתובב במשרדי הממשלה ואומר כי בא לשנות את הציבור החרדי. הם רוצים לשנות אותנו מבפנים. הרפורמים החדשים שבאים להרוס את הדת מבפנים סופם של תנועות רפרומיות שנעלמות בהתבוללות".

חבר מועצת העיר ישראל קלרמן אמר בישיבה: "לא יכול להיות שישיבה שהיא נגד גדולי ישראל תקבל מיקום ותקציב בתוך ליבה של שכונה חרדית".

http://www.bhol.co.il/104221/%D7%A8%D7% ... D7%95.html
אמר לה ינאי מלכא לדביתהו [=לאשתו], אל תתיראי מן הפרושים ולא ממי שאינם פרושים, אלא מן הצבועים, הדומין לפרושים ואינם פרושים, שמעשיהם כזמרי ומבקשים שכר כפינחס.
תלמוד בבלי סוטה כב ע''ב
מור וקציעה
היימישער באניצער
היימישער באניצער

זיך רעגיסטרירט: זונטאג מערץ 01, 2015 11:07 pm
האט שוין געלייקט: 524 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 554 מאל

הודעהדורך בן אדם » דאנערשטאג יוני 30, 2016 11:11 pm

ס'זעט אויס פון די פייט אז ס'נישט אזוי ווייט די לימודי חול וואס באדערט זיי נאר ענדערש די פאליטיק שבו (דו"ק)
Someone's stupid
באניצער אוואטאר
בן אדם
חבר ותיק
חבר ותיק

זיך רעגיסטרירט: מיטוואך אפריל 01, 2015 12:02 am
געפינט זיך: At the gym
האט שוין געלייקט: 3074 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1428 מאל

הודעהדורך טאמבל סאס » פרייטאג יולי 01, 2016 8:08 pm

שקויעך. אוודאי די פאליטיק, ווייל אן די פאליטיק וואלט אזא אינציאטיווע נישט געקענט מצליח זיין
באניצער אוואטאר
טאמבל סאס
חבר ותיק
חבר ותיק

זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג מערץ 08, 2012 8:59 am
געפינט זיך: נישט דאס פלאץ.
האט שוין געלייקט: 5459 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2813 מאל

הודעהדורך וואלווי » זונטאג יולי 03, 2016 1:19 am

קאמענטירער האט געשריבן:זענען די חסידישע אויך אינוואלווד אין די אנטי מאוומענט?

ר' מתתי' איז א חסידישער.

די בריוו מיט זייער לשון "וכבר ידוע שרבותינו ראשי הישיבות התנגדו לשילוב זה בכל תוקף ואין אנחנו זזין מדבריהם כמלוא נימא..." דערמאנט פון די מכתב הזמנה פון התאחדות פאר די רבנים אז די אסיפה בנוגע די עירוב און וומסב"ג איז "בנידון שלא לעשות עירוב..."

פרידעטערמענד "דעת תורה" אזוי ווי אייביג...
.Weed: you dont dream. You are the dream
באניצער אוואטאר
וואלווי
חבר ותיק
חבר ותיק

זיך רעגיסטרירט: זונטאג נאוועמבער 01, 2015 12:34 pm
האט שוין געלייקט: 3452 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 3230 מאל

הודעהדורך מור וקציעה » פרייטאג יולי 08, 2016 5:53 pm

יתד נאמן על בצלאל כהן: רוצח גדולי הדור

מאמר חריף במיוחד ביומון הליטאי נגד ראש ישיבת 'חכמי לב', המשווה אותו לסוס טרויאני בעולם התורה

אלי כהן יום שישי ב' תמוז תשע"ו 15:50 08/07/2016

המאבק על ישיבת 'חכמי לב', שסוקר בהרחבה בשבוע האחרון ב'בחדרי חרדים', מגיע שוב גם לעמודי הדעות של 'יתד נאמן', שם מפרסם העורך הרב ישראל פרידמן מאמר מערכת תחת הכותרת "זה לא שעטנז של טוב ורע, זה תערובת רע ברע!"

"במשך עשר שנים רצופות נכשלו היוונים בבקיעת חומותיה הבצורות של העיר טרוייה, עד שבמוחו של מצביאם הדגול עלה רעיון מבריק. היוונים בנו סוס עץ ענק שפנימו היה חלול. הצבא היווני העמיד פנים כאילו גייסותיו נסוגים כשהם מותירים את הסוס ליד חומות העיר. הטרויאנים שהיו שיכורי נצחון, הכניסו את הסוס לתוך שערי העיר, אלא שאז נכונה להם הפתעה לא נעימה. בבטן הסוס הוחבאו מבעוד מועד מספר לא מבוטל של לוחמים. עם רדת החשכה הם יצאו מבטן הסוס, פתחו את שערי העיר לגייסות היוונים והביאו תבוסתה של טרוייה. זה מה שעלול לקרות גם ביהדות החרדית, אם היא לא תפעל במלוא העוצמה ובמהירות, להדברת הנגע המתפתח של החבורה הפועלת בתחפושת חרדית לשינוי היהדות החרדית", פותח המאמר ומשווה את הישיבה לסוס טרויאני.

"ואכן, ההקצאה של עירית ירושלים למוסד השעטנז 'חכמי לב', ממשיכה להסעיר. החשש שמוסד כזה יתנחל בלב ההוויה החרדית, טורד את המנוחה. ראשי המוסד משקיעים אנרגיות בכלי התקשורת, כדי לחשוף טלפיים כחזיר ולהסביר את עמדתם "כשר אני". הכשרון הגדול לפעול מאחורי ערפל סמיך, אינו נעדר גם מהפרשייה הנוכחית. הטשטוש היה תמיד מדגרה לאסונות רוחניים, ולכן יש לפוגגו.

"היהדות הנאמנה לא נזעקה על כך שקם אדם והחליט לעשות מעשה לא נכון! לאורך ההסטוריה מוטלים המוני פגרים של יוזמות שונות, שמצאו את עצמן מחוץ למחנה. הקמת המוסד התיכוני כשלעצמו הוא בעיה, אבל לא זה הנושא הנידון. הבעיה היא שהקמת המוסד היא נסיון לייצר אלטרנטיבה חתרנית למבנה הקיים, ל'באר שחפרוה שרים'", טוען פרידמן.

בהמשך המאמר הוא מציין: "די אם נעקוב אחרי רעיונות העוועים שמייסד 'חכמי לב' שחרר לתקשורת, כדי להבין שהעוון לא תהיה התוצאה, אלא זו פשוט מגמה לשנות את היהדות החרדית, לחפור תחת אושיות קיומה, לערער ולהרהר אחרי כל בנינה, לחלץ בצבת את כל מסמרותיה, לסלול דרך חדשה וליצור בידים מציאות של "עוון". "סולל- הורס"!

עדות בעל דין: "אני סדין אדום בעיניהם. אבל אני מתמיד בדרך שלי, כי אני חושש ממה שיקרה אם לא אמשיך לעשות מה שאני עושה. אם צעירי הקהילה החרדית לא ייצאו לעבודה, לא ישרתו בצבא ולא ישתלבו באקדמיה, יקרה אסון. אם לא יהיו מסגרות חינוך רבות כמו זאת שהקמתי, החברה החרדית מועדת לאבדון. העתיד יהיה עוד יותר רע אם לא יחול שינוי משמעותי", חשף מייסד מוסד השעטנז בראיון ל"ישראל היום".

"הדברים המחרידים הללו אינם מבית מדרשו של יאיר לפיד, אבל הוא לא היה מנסח את תוכניותיו אחרת, ויותר מזה איננו מבקש. לא מדובר כאן במגמות שנוסחו בחדר הישיבות של סיעת 'יש עתיד', אבל במקום לטרוח הם יכולים להעתיק. הדברים לא צוטטו מתוך פורומים של הגופים שמזרימים משאבים כדי להפעיל מנגנון משומן של תעמולה שנועד לשנות את הצבור החרדי מבפנים. מדובר באנשי "אנחנו החרדים", מהנדסים עם "חזון" שפועלים לפי מתווה הרסני, סוס טרויאני שתרבות יוון הותירה בשערינו, שמתעקש ש"אם לא יהיה שינוי ואם צעירי הקהילה החרדית לא ייצאו לעבודה, לא ישרתו בצבא ולא ישתלבו באקדמיה, יקרה אסון".

בהמשך הוא מצטט את דעת גדולי ישראל ומכתביהם בנושא, ומסיים: "מדובר ברוצחים רוחניים של גדולי הדור שלא יהיו! – ועליהם היהדות הנאמנה נלחמת מלחמת אין פשרות. זהירות! אל תגעו במשיחי!"
אמר לה ינאי מלכא לדביתהו [=לאשתו], אל תתיראי מן הפרושים ולא ממי שאינם פרושים, אלא מן הצבועים, הדומין לפרושים ואינם פרושים, שמעשיהם כזמרי ומבקשים שכר כפינחס.
תלמוד בבלי סוטה כב ע''ב
מור וקציעה
היימישער באניצער
היימישער באניצער

הודעהדורך מור וקציעה » פרייטאג יולי 08, 2016 6:32 pm

הרב יגאל רוזן ממקורבי חזו''א 5 איז אליין א בוגר ישיבת הישוב החדש בת"א א ישיבה תיכונית, זיין ברודער איז הרב ישראל רוזן פון צומת, אבער אין די יעצטיגע מאמענט שטייט בעסער צו שרייען שגץ אויף יעדעם מילא טראכט ער ניטאמאל פארן אראפרייסן

הגר"י רוזן: "חשבתי שנשארת למדן", הרב בצלאל כהן: "מפיצים שקר"
חלופת מכתבים מרתקת בין ראש ישיבת 'אור ישראל' הגאון רבי יגאל רוזן ובין ראש הישיבה התיכונית 'חכמי לב' הרב בצלאל כהן - על רקע המאבק בישיבתו • האם יש חילוק בין ישיבה לישיבה, ומדוע השתתף הרב רוזן באירוע של 'מודרנים'?
אברמי פרלשטיין יום שלישי כ"ט סיון תשע"ו 14:18 05/07/2016

המאבק כנגד הישיבה התיכונית 'חכמי לב' שבראשות הרב בצלאל כהן מגיעה לשיאים חדשים בהתכתבות בינו לבין הגאון רבי יגאל רוזן, ראש ישיבת 'אור ישראל' בפתח תקווה, על רקע השתתפותו של הרב רוזן בסיום מסכת בקהילת 'בית אבא' בעיר - הנחשבת לקהילה מודרנית ופתוחה.

הרב בצלאל כהן שלח בערב השבת האחרונה מכתב לגאון רבי יגאל רוזן בו הוא כתב: "רציתי להביע במילים קצרות את התרגשותי מהשתתפותו של כת"ר בסיום מסכת קידושין בקהילת "בית אבא" בראשות הרב מיכאל שוהם ומדבריו שם. מהיכרותי הקרובה את התהליך הרחב של השתלבות צעירים חרדים בתעסוקה ובלימודים מקצועיים ו/או אקדמיים, אני מודע לחשיבות שאין דומה לה לשמירת הקשר של אותם צעירים עם בית המדרש ועם לימוד תורה, ואת הנחיצות של תמיכה בכך מצידם של גדולי תורה כדוגמת כת"ר".

בסיום המכתב כתב "נ.ב. אני מודע כמובן להסתייגות של כת"ר מפעולותיי השונות, אשמח אם תהיה לי פעם הזדמנות להציג לכת"ר את האופן שבו אני רואה את הדברים, רק אומר שלענ"ד כל כוונתי למען התורה ולומדיה".

באתר פתח תקוואי מגוללים את חלופת המכתבים בין השניים ומספרים כי אתמול (ב') קיבל הרב בצלאל כהן את תגובתו של הגאון רבי יגאל רוזן בו הוא מגולל בהסבר מפורט את סיבת השתתפותו, "ראיתי הבוקר את מה שפורסם בשמך אודות התמיהה הגדולה מה פשר החילוק בין ירושלים לפ"ת, מדוע אתה ומוסדותיך מוחרמים בירושלים, ואילו בפ"ת השתתפתי במסיבת סיום ללומדי הדף היומי בקהילת 'בית אבא' שהיא לכל הדעות קהילה של ציבור חרדי אולטרא מודרני".

"לתומי חשבתי שאף שהתרחקת מרחק רב מהמוצא שלך ושנות לימודך בישיבת פוניבז', מ"מ עדיין נשארת 'למדן' האמור להבחין לכל הפחות בין יום ללילה, ועתה נוכחתי שהשקפתך מעבירה אותך על דעתך כפשוטו. האם באת להשוות בין השתתפות בסיום לכבוד לימוד התוה"ק, לבין תמיכה במוסד שלך שכל כולו הוא עמ"נ להוציא אברכים ובניהם ממעגל לומדי התורה, עמ"נ ל'קדם' אותם בחיים לפי השקפתך המעוותת".

"בדרשתי בסיום הנ"ל אמרתי לקהל הנאספים שרה"ע מר ברוורמן שאל אותי במה נחשבים אנשי הקהילה הנ"ל לחרדים, והשבתי לו שגם אצלם מרכז החיים הוא לימוד התורה, וללא ספק כמעט כולם ישלחו את בניהם ללמוד בישיבות הק', והציבור הנהן בחיוב למשמע תשובתי, ואילו אתה וקהילתך הנושאת לשווא את שמו של מרן זצ"ל מעמידים במרכז החיים את השתלבות החרדים בחברה החילונית"…

"דרך אגב, שלא כפי שמשתמע מדבריך, לא השתתפתי בחלק האירוע שהתנהל ע"י הרב צ'ייט ממערבא. גדולה מאד תמיהתי שבמכתב אישי ששלחת לי בעש"ק סיימת שכל כוונתך לש"ש, והנה עתה באופן ציני אתה מנצל את העובדה שהשתתפתי בסיום הנ"ל לטובת כוונותיך הנלוזות, ובעקיפין אתה גורם שמכאן ולהבא אחשוב שבעה פעמים לפני שאשתתף באירועים מעין אלו".

את מכתבו מסיים הרב רוזן "בתקווה ובתפילה שתשובו בתשובה שלימה לפני הקב"ה, ותאמצו את דרך האמת"…
בילד
הגר הגר"י רוזן משתתף באירוע של בית אבא.

לאחר קבלת המכתב בגיב הרב בצלאל כהן לגר"י רוזן במכתב נוסף: "אני מבקש להודות לכת"ר על תשובתו, ואשתדל להשיב על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון".

"אני מעדיף שלמדנותי תיבחן בשמעתתא כדרך שעשה אליעזר זעירא (בבא קמא נט,ב) ההשוואה שערכתי הייתה לא בין קהילת "בית אבא" לישיבת "חכמי לב", אלא בין קהילת "בית אבא" לקהילת "יוסף שלום" ובין ישיבת "מערבא" לישיבת "חכמי לב", מסברא מדובר בדברים דומים ושערי חילוקים לא ננעלו".

"לא פעולותיי השונות במהלך השנים ובוודאי לא המוסד שלי נועדו ח"ו "להוציא אברכים או בניהם ממעגל לומדי התורה", כל אלו הם שקרים שהופצו ע"י הולכי רכיל ומוציאי שם רע או ע"י אנשים שדעתם קצרה ואינם מבחינים בין תכלת לקלא אילן. כל פעולותיי נועדו למי שמסיבות כאלו ואחרות איננו יכול או איננו מתאים להיות שקוד על תלמודו מבוקר עד ליל, שעליו אמרו חז"ל "תנו רבנן שלשה הקב"ה בוכה עליהן בכל יום על שאפשר לעסוק בתורה ואינו עוסק ועל שאי אפשר לעסוק בתורה ועוסק ועל פרנס המתגאה על הצבור". אם יש לכבוד תורתו פירוש אחר בדברי חז"ל אלו, אשמח מאוד לדעת על כך".

"אם השקפתי מעוותת אשמח לדעת במה ולתקן את המעוות, אני רגיל לשנות את דעתי כשמעמידים אותי על טעותי. גם אם להבנת כת"ר אני "מעמיד במרכז החיים את השתלבות החרדים בחברה החילונית" (מה שלענ"ד איננו נכון כלל), אין לכך שום קשר ליתר אנשי קהילת "יוסף שלום", הם אינם קשורים אלי בשום אופן שהוא והם בני תורה לא פחות מבני קהילת "בית אבא". אני מקווה שגם הישיבות התיכוניות כדוגמת "הישוב" ו"מערבא" שהצמיחו מתוכן גדולי תורה נחשבות ישיבות קדושות, ובעז"ה גם מישיבת "חכמי לב" עתידים לצמוח תלמידי חכמים".

"אני מצטער מאוד שגרמתי צער לכת"ר, אני התכוונתי לטובה ולצערי יצאו הדברים באופן הפוך. אקווה מאוד שימחל לי. אקווה שכת"ר לא ימנע ממצוה רבה זו פעמים נוספות ובוודאי שלא יהא ח"ו 'תוהה על הראשונות'".
תלמוד בבלי סוטה כב ע''ב
מור וקציעה
היימישער באניצער
היימישער באניצער

הודעהדורך זבולון » פרייטאג יולי 08, 2016 6:41 pm

איך מיין אז עס שוין העכסט צייט אז הרב בצלאל זאל איינזעהן, אז ער וועט נישט קענען קאנווינסן זיינע קעגנער צו טראכטן די זעלבע מהלך המחשבה ווי אים. וויפיל ער זאל נאר וועלן, קען ער זיי נישט איבערטוישן.

זאל יעדער איינער זיין פארנומען מיט זיין אייגענע ספעיס, און פראבירן פארבעסערן און פארריכטן די וועלט, לויט ווי ער פארשטייט אז עס איז זיין תפקיד.
אין - כי הכל הבל
באניצער אוואטאר
זבולון
ידיד השטיבל
ידיד השטיבל

זיך רעגיסטרירט: זונטאג מערץ 27, 2016 7:57 am
האט שוין געלייקט: 580 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 948 מאל

הודעהדורך מור וקציעה » פרייטאג יולי 08, 2016 7:10 pm

ווען ביידע זייטען וואלטען ווען אראפגעלייגט די געווער ביסטו גערעכט, אבער אויב די גאנצע חרדישע עסטעבלישמענט סיי די רבנים און סיי די פאליטיקער לייגן מלא כובד משקלם אים צו פארמאכן די ישיבה, מוז ער ארבעטען אויף אלע וועגען צו באקומען אביסעל [כאטש פאסיווע] שטיצע

למשל הרב קוק זצ''ל האט זיך אויך איינגערעדט אז ער וועט זיך גיין זיין וועג און פערטיג, למעשה שטעלט זיך ארויס כמעט 100 יאר שפעטער אז אפילו זיינע אייגענע מענטשען [כדוגמת הגרשז''א הרב אלישיב] האבען זיך מער נישט געקענט אידענטיפעצירן מיט אים ווער רעדט נאך פון זייערע קינדער

אין פאליטיק זעהט מען עס כסדר אז א קאנדידאט האט פארלוירען ווייל ער האט זיך דערמאנט צו שפעט צו ענטפערען זיינע קעגנער
תלמוד בבלי סוטה כב ע''ב
מור וקציעה
היימישער באניצער
היימישער באניצער

הודעהדורך ליטוואק פון בודאפעסט » מוצ"ש יולי 09, 2016 10:50 pm

ווען די ציטאטען פון דער אדוואקאט פון הרב כהן זענען וואר, און ער זוכט צו מאכען א טויש אינ'ם געזעלשאפט, איז ער אויך נישט קיין ענדער צדיק. נאר ס'איז נאך קיינמאל נישט געשעהן אז די נייעס סייטס האבען צופיהל שייכות מיט'ן אמת'ער פאקטען. איך וואלט געווארט ביז צו משפט'ן די מעשה

Sent from my HTC Desire 510 using Tapatalk
The greatest obstacle to discovery is not ignorance--it is the illusion of knowledge.
(Daniel J. Boorstin) דא
באניצער אוואטאר
ליטוואק פון בודאפעסט
חבר ותיק
חבר ותיק

הודעהדורך מור וקציעה » מאנטאג אוגוסט 01, 2016 12:51 pm

מאות הורים חרדים דורשים להקים זרם לימודים אלטרנטיבי — עם לימודי ליבה

ביטול לימודי הליבה בחינוך החרדי הוא המסמר האחרון בארון "מורשת לפיד". אבל דווקא הוא מעורר קול זעקה במגזר החרדי, שלא מעוניין אולי בכפייה של לימודי אנגלית ומתמטיקה, אך כן מעוניין בבחירתם

29.07.2016 02:24
יאיר אטינגר

בילד
משפחת ועקנין בביתה באלעד, אתמול

הרדיו החרדי קול חי, יום שני בבוקר, ראיון עם ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה על ביטול החוק שנועד, על הנייר, לחייב את תלמודי התורה החרדיים , הנמנים עם "מוסדות הפטור", בלימודי יסוד. "איך הצלחתם לשכנע את שאר השרים לתמוך", התפלא המראיין, מוטי לביא, ואז הקשה: "למה אתם רוצים לבטל את החוק שמבקש ללמד את הילדים שלכם חשבון ואנגלית?". לביא הסביר כי סדרת הקושיות שהמטיר על הח"כ הן רק סימולציה, אבל ניכר היה בקולו של יעקב אשר כי השלווה האופיינית לו אוזלת. "אם בתחנה חרדית אני צריך להסביר את זה לקריין, אני בבעיה", אמר.
הח"כים החרדים השלימו השבוע את הבטחתם לבטל את כל "גזירות לפיד" מהקדנציה הקודמת, אבל אם ציפו לתשואות מקיר לקיר בציבור החרדי – הם התבדו. מאות הורים חרדים הפנו השבוע עצומה לשר החינוך נפתלי בנט ובה הם דורשים לילדיהם אלטרנטיבה חינוכית הכוללת לימודי ליבה, "לימודים הקריטיים להצלחתם בכל רבדי החיים", כדבריהם, שתפעל לצד המוסדות בסגנון הישן.
מבחינות מסוימות זה היה השבוע הגדול של ש"ס ויהדות התורה. כפי שסיכמו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט, הקואליציה יזמה הליך בזק שיושלם כנראה כבר בשבוע הבא, לביטול החוק של שר החינוך הקודם שי פירון ושנועד באופן הצהרתי (הוא מעולם לא יושם) לכפות לימודי ליבה גם במוסדות שמקבלים רק תקצוב ממשלתי חלקי.
ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר ל"הארץ", כי התיקון הנוכחי לחוק מביא למעשה למחיקת "מורשת לפיד", דבר שהוא וחבריו התחייבו לו ערב בחירות 2015. ואכן, בשנה האחרונה בוטלו כל רפורמות הדגל של הממשלה הקודמת בענייני חרדים: רוכך חוק הגיוס, הוחזר החוק שמחייב רשויות מקומיות לתקצב מוסדות חרדיים, הוחזרו קצבאות הילדים ותקציבי הישיבות לרמתן הקודמת, וכעת הליבה.
בילד
נטע כ"ץ, אתמול בירושלים

עוד כתבות בנושא
לחרדים יש פטור מלימודי ליבה, אבל למדינה אין 18.09.2014 כתבה זאת זמינה למנויים בלבד
בג"ץ לא רצה להכריז מלחמת תרבות על הליבה החרדית 17.09.2014 כתבה זאת זמינה למנויים בלבד
מעבדת הניסויים של הציבור החרדי 01.03.2014 כתבה זאת זמינה למנויים בלבד
החינוך הדתי תופס כיוון חרדי בחסות המדינה 15.07.2016 כתבה זאת זמינה למנויים בלבד

העיתונים והפרשנים הפוליטיים הריעו לסיעות החרדיות ("הישג לנציגות החרדית בכנסת: מבטלים את גזירות ההתערבות", קרא "יתד נאמן". השבועון "משפחה" צהל בכותרתו בשער: "ימים טובים לישראל"), אבל לא הכל בוחנים את התמרון דרך עדשה פוליטית.
בשונה מ"גזירות" אחרות שנמחקו, שאלת הליבה מעוררת דיון ביקורתי גם בגלל מה שיש בה: האם ילד חרדי צריך או לא צריך ידע באנגלית ובמדעים? האם הנציגות החרדית מסייעת או מזיקה למאות אלפי ילדים כשהיא פוטרת אותם מלימודי יסוד? במגזר יש כ–400 אלף תלמידים ותלמידות וכולם יודעים היטב, שזה לא נגמר בכ–40 אלף תלמידי "הפטור", נשואי החוק הנוכחי: למעשה כל הבנים הלומדים ברשתות החרדיות הגדולות (בשונה ממרבית הבנות) לא רוכשים ידע בלימודי יסוד, או לומדים ברמה נמוכה ביותר ורק בכיתות הנמוכות. במעין תשובה לכך אמר אתמול השר יעקב ליצמן, ברדיו קול חי, כי "אפשר להיות סוחר גם בלי ליבה".
אלטרנטיבה חינוכית
לנטע כ"ץ, בעל עסק בבני ברק שמעורב בכמה יוזמות ציבוריות, יש שני ילדים בגילאי בית ספר. השניים, בני6 ו–8, הולכים ל"חיידר" ותיק בעיר, שלמרות העובדה שרוב תלמידיו באים ממשפחות הנחשבות מודרניות (ההורים עובדים לפרנסתם ולא טורחים להחביא את הסמארטפונים), הלימודים עדיין נערכים בסגנון הישן, "על טהרת הקודש". לכן, אחת לכמה ימים, כץ או אשתו מסיעים את הבנים לחוג אנגלית בבית פרטי בעיר, חוג מוזל שכמותו מתקיימים כיום כמעט בכל יישוב חרדי. "הגדול חוזר רק בשעה חמש מהחיידר אחרי יום לימודים לא קל", אומר כ"ץ. "הוא מותש, רוצה לשחק, אומרים לו 'לא. קח מחברת, נוסעים'. הוא אומר 'אבא אין לי כוח' וזה כל פעם התמודדות. אני לא רוצה לכפות עליו, שלא יהיה לו לזרא, אבל לנו, כמו חצי מההורים החרדים, זה נראה דבר חשוב. זו התמודדות יומיומית אצלנו. אנחנו לא רוצים לכפות על אחרים, אבל למה לנו אין בחירה לעשות את זה במסגרת החיידר?".
כ"ץ, בן 29, הוא מיוזמי עצומת הורים חרדים שהתארגנה השבוע תחת הכותרת "ליבה בעי" (משחק מלים על מטבע לשון תלמודי) וקלקלה את הקונסנזוס החרדי. בעצומה המופנית לשר בנט כותבים ההורים כי כפייה, כפי שהיא בחוק של פירון, "אינה הדרך הנכונה לחולל שינוי פנימי אמתי בכל מגזר, לרבות המגזר החרדי". ועם זאת, "אנו רואים בדאגה את המצב בו אין אלטרנטיבה חינוכית חרדית הכוללת לימודי ליבה לילדינו, לימודים הקריטיים להצלחתם בכל רבדי החיים". הם מבקשים להיפגש עם בנט, כדי להציג בפניו את דרישתם לזרם חרדי אלטרנטיבי ורציני, שיפעל לצד המוסדות בסגנון הישן, וכי משרדו יסייע ליזמים שכבר הקימו בשנים האחרונות מוסדות חרדיים עם לימודי ליבה.
עד אתמול נאספו יותר מ–620 חתימות של הורים חרדים (היעד הוא אלף), וכ"ץ אומר כי מאחורי כל חותם "יש עוד עשרה שאומרים 'תחתום, תחתום', אבל בעצמם לא מעזים". קשה להיזכר מתי בפעם האחרונה התארגנה עצומה של חרדים החתומים בשמותיהם, ועוד נגד מהלך שאמור להימצא בקונסנזוס — "החינוך הטהור" ועצמאותו — אבל העצומה היא רק קצה הסיפור.
סוגיית הליבה עוררה אופוזיציה חרדית קטנה, אך בעלת נוכחות. חלק מחבריה מוכרים כיזמים חברתיים, כמו נטע כ"ץ או הרב בצלאל כהן, שהקים בירושלים את ישיבת "חכמי לב" שבה לומדים נערים לבגרות; אחרים הם חרדים מן השורה שלא חוששים כעת להזדהות בגלוי עם קריאות לשינוי. "פתאום אנשים קיבלו אומץ ובעצם אומרים למנהיגות הציבור החרדי: אתם פוגעים באינטרס שלנו. הנציגות נתפסת במבוכה", אמר כהן ל"הארץ". באופן מוזר, תומכי הליבה החרדים מצאו גם שותפים פחות צפויים כמו קבוצת היוצאים לשאלה "יוצאים לשינוי" — שהגישה תביעה אזרחית נגד המדינה בגין שלילת לימודי הליבה מחבריה בילדותם — ואפילו עם חבר מועצת חכמי התורה הרב דוד יוסף, שצוטט השבוע בערוץ 10 כמי שאומר שצריך להגביר את לימודי הליבה ברשת החינוך של ש"ס.
"עמדת החותמים על העצומה היא זכות הבחירה", אומר דוד אומן, תושב מודיעין עילית. "אני, למשל, בניגוד לחלק מהחותמים, חושב שכל ילד צריך לקבל הכשרה מינימלית כולל בגרות בסיסית, אבל מכיר בזכותם של אחרים לחשוב אחרת ולהחליט איך לחנך את ילדיהם. אותו דבר אני מצפה מהם, שיאפשרו לי להחליט".
יחיאל ועקנין בן 33, נשוי ואב לארבעה, תושב אלעד, הוא כיום מנהל מחלקה בעיריית בני ברק ותלמיד לתואר שני במשפטים באוניברסיטת בר אילן. אבל עד שהגיע למקום הזה, הוא עבר שנים קשות. "גם אני וגם אשתי, שהיא בוגרת סמינר גור, נאלצנו להשלים השכלה מחוץ למסגרת החרדית ואחרי שנות הלימוד", אמר. "אנשים לא יודעים מה זה אומר לצאת לחיים בגיל 20 פלוס או 30 פלוס, עם מה מתמודד מי שלא למד את הבסיס. היום אני לקראת סיום תואר שני אבל כל תהליך ההשלמה, פסיכומטרי, זה משהו שהשקעתי בו כשאני אבא לשלושה ילדים. אלה שנים של קושי ושל עוני, וכל המשפחה סבלה כדי שאוכל להשתלב איכשהו בשוק העבודה. 'ליבה' נהייתה היום מלה פוליטית אבל אני יצאתי מהחיידר ולא ידעתי לוח הכפל". לדבריו, היה צריך לקחת מורים פרטיים ולהשקיע כסף רב בלימודים, וכל זאת תוך שהוא גם מפרנס משפחה. "אני היום מנסה לעשות הכל כדי שהילדים שלי לא יצטרכו לסבול את מה שאני עברתי". הוא מוסיף כי ילדיו לומדים ליבה בבית הספר באלעד "אבל הרמה מאוד נמוכה", כדבריו, "המורים עצמם לא למדו אנגלית, אז איך יידעו ללמד אנגלית?".
כולם מדברים
כרגיל לאחרונה, הפייסבוק מוביל את השיח החרדי הביקורתי, עם כתיבה נמרצת בפומבי או בקבוצות סגורות. אבל זה קורה גם בתקשורת הממוסדת. היה קל למצוא מרואיינים לכתבה זו. גם באולפני הטלוויזיה והרדיו נשברה השבוע התבנית הקבועה: במקום נציג של עמותת חופש חילונית שידבר בעד הליבה, הוזמן חרדי, שהתעמת עם חרדי אחר האוחז בהשקפת הממסד נגד הליבה. לכן, באופן פרדוקסלי, דווקא הקבוצה האופוזיציונית, שמייצגת מיעוט קטן, נמצאת בתחושת כוח מול המפלגות שרתמו את נתניהו ובנט למסע נגד "הגזירות". הרוחות האלה נשבו גם בשידור בקול חי, שם העזו לשאול בקול "למה לבטל", ואולי גם יש משמעות לעובדה שראשי המפלגות החרדיות, גפני, דרעי וליצמן, הורידו פרופיל והשאירו את הבמה לח"כים אשר, מוזס ואייכלר.
למה החרדים המודרניים מעיזים לצאת עכשיו מהארון? לדברי כ"ץ, "עם כל השיח ההשקפתי נגד הליבה ולימודי חול, הרבה מאוד הורים לא מסכימים ולא משתכנעים. הם לא רואים בזה משהו שמנוגד באופן אימננטי ליהדות או לחרדיות. קל להתמרד נגד זה".
סיבה שנייה, לדבריו, היא שההורים הללו לומדים רק כעת על בשרם את דחיית הליבה. "הם עצמם מנסים להשתלב בשוק התעסוקה ומבינים עד כמה החסר הזה מקשה", אומר כ"ץ. "כבר 10–15 שנה נמשך תהליך האקדמיזציה בציבור החרדי. מצד אחד אנשים מבינים שזו לא מלחמת אנטיוכוס ולא גזירות ת"ח ות"ט. לזה תוסיף שהם גם מבינים כמה זה קשה ללמוד משוואות עם שני נעלמים ואנגלית או להשקיע 7–6 שעות ביום להשלים את החומר". כ"ץ מדבר גם על עצמו, כמי שפרש לפני כמה שנים ממכינה קדם־אקדמית, שם נדרש ממנו להשלים לימודי ליבה, וכמי שנפרד מהחלום ללמוד מינהל עסקים. "קיבלתי ציון גבוה במבחן הכניסה, אבל הלימודים, השעות, הנסיעות, היו מעבר ליכולותיי כאדם שצריך לפרנס משפחה", הוא אומר. "לדעתי יותר מ–50% נשרו יחד אתי מהמכינה".
הרב בצלאל כהן נמצא כבר שנים על כוונת הממסד החרדי, אך באחרונה הוא חש כי חלה הסלמה במערכה נגדו. נציגי יהדות התורה בירושלים, והעיתון "יתד נאמן", מנהלים נגדו קמפיין תוקפני, ולישיבה שלו, עם עשרות תלמידים הלומדים לתעודת בגרות, אין מבנה לקראת השנה הבאה. כהן חושב שהמאבק נגדו חידד את הבעיה של הנציגות החרדית: "אמרו עליי שאני האויב הכי גדול של היהדות החרדית, וזה לא בגלל שהקמתי ישיבה תיכונית אלא בגלל שאני כותב ומדבר, נותן לזה אידיאולוגיה. פעם אמרו על מי שמדבר, 'אז הוא מדבר', היום זו הפכה הסכנה הכי גדולה". עכשיו כהן לא לבד, ולדבריו זה רק עניין של זמן עד שהביקורת תגיע גם לעניינים נוספים, כמו אקדמיה ותעסוקה.
תלמוד בבלי סוטה כב ע''ב
מור וקציעה
היימישער באניצער
היימישער באניצער

הודעהדורך מור וקציעה » מיטוואך אוגוסט 03, 2016 1:58 pm

גדולי ראשי הישיבות נגד הקצאה ל'חכמי לב': "יגרום לרעש ומריבות"

פרסום ראשון: ראשי הישיבות יוצאים בקריאה לראש עיריית ירושלים ניר ברקת שלא להקצות שטח לתיכון החרדי חכמי לב בשכונת בית וגן בירושלים; "יביא לרעש ולמריבות"
ישי כהן|כ"ח בתמוז תשעו 20:01 03.08.16

גדולי ראשי הישיבות ורבנים נוספים יוצאים נגד הישיבה התיכונית 'חכמי לב': ראשי הישיבות הממוקמות בשכונת בית וגן בירושלים, יוצאים במכתב חריף לראש העיר ניר ברקת בבקשה שלא להקצות שטח בשכונה עבור הישיבה החרדית-תיכונית 'חכמי לב'. הרבנים מזהירים שהבאת המוסד לשכונה תגרום ל"רעש ומריבות".

על המכתב חתומים גדולי ראשי הישיבות ובניהם חבר מועצת גדולי התורה הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי, הגאון רבי משה יהודה שלזינגר, הגאון רבי עזריאל אוירבעך, הגאון רבי יהודה עדס והגאון רבי רפאל טולדאנו. מכתב הרבנים מגיע בעקבות מידע שקיבלו, ולפיו ברקת מבקש להקצות לישיבה שטח בבית וגן.

במכתב כותבים הרבנים לראש העיר כי הדבר בנפשם: "מוסד זה נוגד באופן מוחלט את רוח התורה של אנשי שכונת בית וגן".

הרבנים מציינים כי ראשי המדינה, כבר לפני ארבעים שנה, הכירו בשכונה כשכונה חרדית על פי דעת תורה ולכן גם החליט שר התחבורה דאז לחסום את הכבישים בשכונה בשבתות.

הרבנים כותבים לראש העיר ברקת ומזהירים: "בשכונה זו שורר שקט ושלוה וזאת הודות לכך שרבני השכונה מנוטים ומנהיגים את השכונה. הכנסת המוסד הזה לשכונתנו יביא לרעש ולמריבות ויפר את השלווה".

את המכתב הרבנים מסיימים בתקווה שברקת יבין אותם ויסיר את הרעיון של הקמת ישיבת 'חכמי לב' בבית וגן.
http://www.kikar.co.il/206006.html
תלמוד בבלי סוטה כב ע''ב
מור וקציעה
היימישער באניצער
היימישער באניצער

הודעהדורך מור וקציעה » דאנערשטאג אוגוסט 04, 2016 12:47 am

http://www.haaretz.co.il/opinions/edito ... /1.3024297
להושיט יד לחרדים
01.08.2016 00:01
מאמר המערכת

המחלוקת סביב ביטול החוק, שנועד לחייב את תלמודי התורה החרדיים בלימודי ליבה, מבליט את הפער בתוך המחנה החרדי, בין הרחוב לבין ההנהגה הרוחנית והפוליטית, שנציגותיה הן ש"ס ויהדות התורה. מאות הורים יוצאים לראשונה בגלוי נגד ההנהגה החרדית, ודורשים משר החינוך לאפשר לילדיהם לימודי ליבה (יאיר אטינגר, "הארץ", 29.7). ראש הממשלה, שהבטיח לחרדים לבטל את חוק לימודי הליבה עם כניסתם לקואליציה, ושר החינוך נפתלי בנט, שמוציא את ההתחייבות הזאת לפועל, נוהגים כעושי דברם של העסקנים החרדים ההולכים ומתנתקים מהרחוב.

החוק שיזם שי פירון, שיבוטל בימים הקרובים סופית, אמנם נוגע ישירות רק לחלק מהתלמידים החרדים, והיה אמור להיכנס לתוקף רק ב–2018 — אבל בביטולו מעבירה הממשלה מסר חד לכלל 440 אלף תלמידי החינוך החרדי, ולפיהם לימודי ליבה אינם חשובים, והיא עצמה מוכנה לרצות הנהגה מנותקת, זו שנציגה, השר יעקב ליצמן, הסביר בשבוע שעבר, כי "אפשר להיות סוחר גם בלי ליבה", ונציגיה האחרים מפיצים את השקר, שלפיו כל אברך מסוגל להשלים פער של 12 שנות לימודים כלליים בתוך חודשים אחדים.

גם אם נקבל את הטענה, שהחוק של פירון היה דורסני וכלל כפייה תרבותית מסוימת, עדיין לא ייתכן שמשרד החינוך לא יאפשר, לפחות לחרדים שרוצים בכך, להעניק לילדיהם לימודי ליבה. לא יעלה על הדעת, שהורים כאלה יצטרכו להשקיע סכומי עתק בחוגים פרטיים, או לשלם שכר לימוד מופקע בקומץ הישיבות התיכוניות החרדיות המצויות בארץ.

במצב הנוכחי, הממשלה והשלטון המוניציפלי אינם טורחים לסייע כראוי ליזמים עצמאיים בחברה החרדית, שהקימו מוסדות חינוך כדוגמת הישיבה התיכונית החרדית "חכמי לב" בירושלים, שהופקרה על ידי העירייה ללא מבנה לקראת השנה הבאה. בערים כמו מודיעין עילית ואלעד אין אפילו מוסד אחד, יסודי או על־יסודי, שבו בנים יכולים ללמוד חשבון ואנגלית ברמה מתקבלת על הדעת.

בתחום השכלת החרדים ושילובם בחברה, המדינה פועלת נגד רצונם של רבים מהחרדים וגם נגד עצמה, כשהיא מעדיפה להוציא תקציבי עתק על תיקון נזקים בדיעבד, כמו השלמת בגרויות והכשרות מקצועיות, במקום לנסות ולמנוע נזקים אלה מלכתחילה.

משרד החינוך חייב להקים, בסיוע ראש הממשלה ומשרד האוצר, מוסדות לימוד בחברה החרדית, שיעניקו אלטרנטיבה לשיעור הולך וגדל של חרדים שרוצים לרכוש השכלת יסוד. עליו לטפח את המוסדות הממלכתיים־חרדיים שכן מלמדים לימודי ליבה ולתת תמריצים למוסדות עצמאיים קיימים כדי שיוסיפו שיעורים אלה.
תלמוד בבלי סוטה כב ע''ב
מור וקציעה
היימישער באניצער
היימישער באניצער

הודעהדורך ראובן » מיטוואך נאוועמבער 23, 2016 6:28 pm

הרב מנחם בומבך איז א חשוב'ער בעל מסירת נפש וועלכער איז שטארק אינסטרומענטאל אין העלפן אידן מיט חינוך וואס איז פאסיג פאר דער היינטיגער תקופה. הרב בומבך ארבעט צומאל האנט אין האנט מיט הרב כהן, און ביידע פון זיי שטייען ליידער אויס שרעקליכע רדיפות פון חרדישע אידן.

נעכטן נאכט האבן צוויי חרדים אטאקירט בומבכ'ס דירה אין ביתר עילית -- זיי האבן באשמירט דעם הענטל פון דער טיר מיט קלעפ, און האבן אויסגעגאסן פעך פארנט פון דער טיר.

דא קען מען זען א ווידעא פון די צוויי פורעים:
https://www.facebook.com/groups/4628988 ... 627653106/

הרב בומבך האט געשריבן אן מאמר אין "כיכר השבת" וואו ער אדרעסירט די געשעעניש מיט איידלקייט און אחריות. ער אפעלירט צו די וואנדאלן אז מ'דארף רעספעקטירן אנדערע דעות. ער רעספעקטירט זייערע דעות, און זיי דארפן טון דאס זעלבע. ער זאגט אויך אז דער מהלך פון טעראר און וואנדאליזם וועט נישט אויפטון, היות ער איז זיכער אין זיינע וועגן, און האלט אז ער איז מקיים דעם רצון ה', זעט ער אזעלכע געשעענישן נאר ווי נסיונות וואס ער דארף איבערקומען צו ווייטער ערפילן זיין תפקיד.

עס איז כדאי צו לייענען דעם גאנצן מאמר: http://www.kikar.co.il/215111.html
עורו ישנים משנתכם!
באניצער אוואטאר
ראובן
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער

זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג יולי 25, 2013 10:31 pm
האט שוין געלייקט: 3314 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 10034 מאל

הודעהדורך ליטוואק פון בודאפעסט » מיטוואך נאוועמבער 23, 2016 7:26 pm

איך קען נישט דער בומבאך, אבער דער כהן איז גארנישט אזא איידעלע יונג. ווען איינער שטעלט צו א מאדערנע חינוך פאר דער וואס וויל עס, נו נו. אבער כהן זאגט קלאר אז זיין כוונה איז צו טוישען דער געזעלשאפט. ער איז נישט קיין אומשולדיגער נרדף, ער האט געהויבען דער ערשטע שטיין. פרעות איז נישט בטרעכטיגט, אבער די חברה זאלען אויפהערען רעדען איידעל און זיך פיהרען גראב.

#עושימעשיזמריומבקשיםשכרכפנחס
(Daniel J. Boorstin) דא
באניצער אוואטאר
ליטוואק פון בודאפעסט
חבר ותיק
חבר ותיק

הודעהדורך איך אויך » מיטוואך נאוועמבער 23, 2016 8:18 pm

יאפ שוין א לאנגע צייט וואס איך וויל אקוראט דאס שרייבן. עס פאסט נישט פאר החכם ראובן אריינצופלן אין זיין טרעפ.
Follow The Money ׁׂ(מרן Deep Throat ז''ל)
באניצער אוואטאר
איך אויך
חבר ותיק
חבר ותיק

זיך רעגיסטרירט: דינסטאג אפריל 10, 2012 3:27 pm
האט שוין געלייקט: 7844 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2589 מאל

הודעהדורך בן אדם » מיטוואך נאוועמבער 23, 2016 8:28 pm

איך זע נישט פארוואס ער דארף זיין איידל, ער דארף דאך רעדן די ארטיגע שפראך.
Someone's stupid
באניצער אוואטאר
בן אדם
חבר ותיק
חבר ותיק

זיך רעגיסטרירט: מיטוואך אפריל 01, 2015 12:02 am
געפינט זיך: At the gym
האט שוין געלייקט: 3074 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1428 מאל

הודעהדורך איך אויך » מיטוואך נאוועמבער 23, 2016 8:31 pm

אויב גייסטו מיט די מהלך איז דאך פשוט אז עס גייט ביידע וועגן.

גראדע די צוויי חולמים זענען אמאטורס זיי דארפן נעמען א טעראריסט קורס ביי די סיקריקים.
Follow The Money ׁׂ(מרן Deep Throat ז''ל)
באניצער אוואטאר
איך אויך
חבר ותיק
חבר ותיק

זיך רעגיסטרירט: דינסטאג אפריל 10, 2012 3:27 pm
האט שוין געלייקט: 7844 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2589 מאל

הודעהדורך ראובן » מיטוואך נאוועמבער 23, 2016 10:50 pm

ליטוואק פון בודאפעסט האט געשריבן:איך קען נישט דער בומבאך, אבער דער כהן איז גארנישט אזא איידעלע יונג. ווען איינער שטעלט צו א מאדערנע חינוך פאר דער וואס וויל עס, נו נו. אבער כהן זאגט קלאר אז זיין כוונה איז צו טוישען דער געזעלשאפט. ער איז נישט קיין אומשולדיגער נרדף, ער האט געהויבען דער ערשטע שטיין. פרעות איז נישט בטרעכטיגט, אבער די חברה זאלען אויפהערען רעדען איידעל און זיך פיהרען גראב.

#עושימעשיזמריומבקשיםשכרכפנחס

הרב כהן האט שוין כמה וכמה פעמים געזאגט אז זיין ציל איז אז עס זאל זיין אן אלטערנאטיווע פאר דער וואס זוכט דאס וואס ער שטעלט צו. כ'האב דאס אויך געהערט פון אים פערזענליך אין א לענגערן שמועס וואס איך האב געהאט מיט אים.
עורו ישנים משנתכם!
באניצער אוואטאר
ראובן
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער

זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג יולי 25, 2013 10:31 pm
האט שוין געלייקט: 3314 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 10034 מאל

הודעהדורך mevakesh » מיטוואך נאוועמבער 23, 2016 10:59 pm

ליטוואק איז גערעכט ער ווייסט פונקטליך וואס ער וויל ער זאגט קלאר אז ער איז דא מיט אן אגענדע צו טוישן די חרדישע געזעלשאפט
דאס איז אוודאי נישט קיין בארעכטיגונג איהם צו טעראריזרן און איך האלט אז עס איז זייער מיאוס וויאזוי מען באגייט זיך צו איהם און זיין מוסד אבער איך האב נישט רחמנות אויף איהם ער האט געוויסט און ווייסט נאך אלס פונקטליך און וואס ער איז אריין
אזוי ווי איינער זאל עפענען א בית חבד אויף לי עבעניו אין וויליאמסבורג און מען וועט איהם אינטערצינדען דער בנין
וועל איך נישט קיין סך רחמנות האבן ווייל יענער האט געוואוסט פונקטליך אין וואס ער גייט אריין
אבער דאס בארעכטיגט נישט דער מזיק מיט די שטיצע וואס ער באקומט און זיי זענען עתיד ליתן את הדין
באניצער אוואטאר
mevakesh
ידיד ותיק
ידיד ותיק

זיך רעגיסטרירט: מיטוואך אוגוסט 12, 2015 12:11 pm
האט שוין געלייקט: 770 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 812 מאל

הודעהדורך ליטוואק פון בודאפעסט » מיטוואך נאוועמבער 23, 2016 11:20 pm

איך האב ערגעצוואו געליינט א מאמר פון איהם ווי ער האט קלאר געזאגט אז ער האלט אז האלב די חרדישע סאסייעטי וואלט געמעגט ארויסגייען פון די ישיבה סיסטעם. ער האט אויך געזאגט אז על אף ער איז נישט דער איינציגסטע מיט אזא ישיבה, ער באקומט די רדיפות ווייל ער רעדט הויך, בשעה אז אנדערע טוהן זייער ארבעט בשתיקה. ס'איז דא פיהל אזעלכע וואס זאגען אז "זיי ווילען נישט טוישען דער סאסייעטי, נאר אז מ'זאל נישט זיין אזוי אפגעזונדערט", נישט כאפענדיג די סתירה.

אפשר איז ער אליינס נישט זיכער וואס ער וויל, און ער זאגט נישט קיין ליגענט. אפשר פארענטפערט ער צו זיך אז ער וויל נישט טוישען נאר בעסער מאכען. עכ"פ ס'איז גארנישט אזוי פשוט אז ס'איז סתם א סדום מערכה. און אפילו טאמער ער אליינס מיינט טאקע גוט, איז גאנץ מעגליך אז זיין קעגענער מיינען אנדעריש, און זיי זענען זיך פשוט טועה, נישט שלעכט.
(Daniel J. Boorstin) דא
באניצער אוואטאר
ליטוואק פון בודאפעסט
חבר ותיק
חבר ותיק

הודעהדורך mevakesh » מיטוואך נאוועמבער 23, 2016 11:24 pm

ליטוואק רדיפות איז נישט בארעכטיגט בכל אופן
באניצער אוואטאר
mevakesh
ידיד ותיק
ידיד ותיק

זיך רעגיסטרירט: מיטוואך אוגוסט 12, 2015 12:11 pm
האט שוין געלייקט: 770 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 812 מאל

הודעהדורך ליטוואק פון בודאפעסט » דאנערשטאג נאוועמבער 24, 2016 7:32 am

א. אבער א רודף קען נישט האבען קיין טענות אז מ'טוט צו איהם וואס ער טוט.

ב. דאס הייסט נישט רדיפות. סך הכל האלט מען איהם צוריק פון זיין פלענער. ווען זיין ישיבה איז אן אומשולדיגער, האדם העושה בתוך שלו, הייסט דאס רדיפות. ווען ער איז דער וואס זאגט אז זיין ישיבה האט א ציל יענעם צו קלאפען, איז צוריק האלטען זיין ישיבה מער נישט ווי א זעלבסט שיצונג. ווען מ'וואלט איהם געשיקט פייערלעשער'ס אין שטוב אדער נאכגעשריגען זיין ווייב און קינדער וכדו', איז עס טאקע אומבארעכטיגט. אבער בלויז נישט לאזען עפענען און וואקסען וכדו', טאמער זייער בליק אויף איהם אלס רודף הישיבות איז א קראנטע, איז שוין נישט קיין עוולה.

פונדערווייטענס איז גאנץ שווער צו רעדען. אפשר טוט זיך דא גאר אן אנדערע פאליטיק, א שלעגעריי אויף א בנין צו וואס, וואס מאחז מלביש אין א קנאות. איך ברענג נאר אן אנדערע בליק.
(Daniel J. Boorstin) דא
באניצער אוואטאר
ליטוואק פון בודאפעסט
חבר ותיק
חבר ותיק

הודעהדורך הוגה » פרייטאג דעצעמבער 09, 2016 11:14 am

ח"כ יצחק רביץ רופט הרב בצלאל כהן ר"י חכמי לב א בולשיטער!

אין א וואטסאפ דיסקוסיע (מן הסתם אויף א כשר'ע פליפ פאון) רייסט די אגודת ישראל ח"כ אריין אין הרב בצאלאל כהן פארן מכבד זיין ח"כ רחל עזריה ביי די חנוכת הבית פאר די נייע בנין הישיבה. (בחורי הישיבה זענען נישט געווען ביים חנוכת הבית, נישט אז עס מאכט אויס.) עס איז נישט קלאר אויב עס באדערט אים די שטעלונגן פון די ח"כ עזריה, די פאקט אז זי איז א פרוי אדער ביידע. איין זאך איז קלאר אז ער האלט אז ישיבת חכמי לב וועט אונטערברענגן די חרדי'שע קהלה און מען דארף עס אונטערברענגן. רביץ ערקלערט נישט פונקטלעך וואס עס באדערט אים מיט דער ישיבה נאר ער טענה'ט ענדערש אז איינלאדענען ח"כ עזריה איז א ראיה אז חכמי לב האט בייזע כוונות.

פערזענליך פארשטיי איך נישט וואס חרדים האבן אזוי מורא פון חכמי לב. מיר זעט אויס אז זיי האבן מורא אז זייער טענה פון "תורתם אומנתם" אלץ א מיטל אקעגן גיוס וועט אוועק פאלן איין מאל מען וועט זען אז ערליכע אידישע קינדער קענען לערנען תורה און אויפטון פאר סאסייעטי אין די זעלבע צייט. קען זיין אז עס פעלט מיר עפעס אינפארמאציע דא.

.
בייגעלייגטע פיילס
FB_IMG_1481288102086.jpg
FB_IMG_1481288105061.jpg
"לא מצאנו בשום מקום בתורה שמצווה אדם להיות למדן ובקי בכל חדרי התורה. שכן תכלית הלימוד אינה להיות למדן אלא להיות אדם טוב, לעשות הטוב ולהטיב לזולתו." ~ רמ"מ מקאצק ז"ל
באניצער אוואטאר
הוגה
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער

זיך רעגיסטרירט: דינסטאג אפריל 09, 2013 1:20 pm
געפינט זיך: מאנסי
האט שוין געלייקט: 7380 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 6594 מאל

הודעהדורך גראף » פרייטאג דעצעמבער 09, 2016 11:46 am

@הוגה איך קען כמעט נישט ישראלי פאליטיק אבער לויט ווי ער שרייבט איז זי - ח''כ רחל עזריה פון די וואס העצן קעגן חרדים. יעצט אויב זיין מטרה איז צו ווייזן קוק ווי אונז גייען און דער right direction דעמאלסט פארשטייט איך פארוואס ער רעגט זיך. מען דארף זיך נישט לעקען צו די העיטערס.
איך ווייס נישט איך בין זיך נאר אזוי משער.
גראף
ידיד ותיק
ידיד ותיק

זיך רעגיסטרירט: זונטאג אפריל 06, 2014 4:10 am
געפינט זיך: אויפן גיט אין דער אלטע הײם
האט שוין געלייקט: 785 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 518 מאל

פריערדיגענעקסט

גיי צוריק געזעלשאפט

ווער איז יעצט דא?

באניצער וואס לייענען דעם פארום: נישטא קיין אנליין באניצער און 4 געסט