14/13 יעריגע א"י בחורים אין ליבאוויטש אין א נייע עפאכע

היימיש, לאקאל, און איבער דער וועלט
רעאגיר
איש את רעהו
חבר ותיק
חבר ותיק
זיך רעגיסטרירט: פרייטאג נאוועמבער 28, 2014 9:21 am
האט שוין געלייקט: 134 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 455 מאל

14/13 יעריגע א"י בחורים אין ליבאוויטש אין א נייע עפאכע

שליחה דורך איש את רעהו »

שוין א תקופה וואס ליבאוויטש באופן כללי מיטשעט זיך אין ארץ ישראל וויאזוי צו קענען קומען לערנען אין אמעריקא פאר עטליכע יאר און דערנאך צוריקומען אין א"י און חתונה האבן, אהן דארפן ווערן א סאלדאט
לעצטענס האט מען אנגעהויבן צו רעקורטירען אינגע בחור'לעך בני בר מצוה צו ווערן גרייט צו גיין דינען אין מיליטער, אזוי ארום אויסצומיידען זייער ווידערשטאנד ווען זיי ווערן עלטער

ברצוני לחלוק עם הקוראים משהו שלאחרונה שמעתי מהבן שלי הלומד בישיבה קטנה:

אנחנו לא אנטים לא משחיסטים אננו חסידי חב"ד מדורי דורות חסידים של הרבי.

בני הגיע לפני תקופה משבת חופה ובמהלך השבת שוחח על ההתוועדויות בישיבה, על השיעורים וכד', בין הדברים אני שומע שבני מספר לאחותו משל שאמר להם אחד הרמי"ם ש"התוועד" איתם ותורף הדברים היה 'למשל אחרי קבוצה הרי היום הולכים לצבא, אז בצבא אם אתה פוגש אדם ש...' אני שומע את הדברים ומשהו נדלק לי. אבל חשבתי שזה כלום. מותר לר"מ להביא דוגמא עם הצבא. אבל כאשר אני התחלתי לשמוע זאת שוב ושוב בווירציות כאלה ואחרות, הבנתי שיש כאן מגמה ברורה.

ואכן בני מספר לי בפשטות כי אותו ר"מ, לפני כמה זמן ישב עם קבוצת בחורים ו'הסביר להם' כמה 'הרבי גדול' שפעם בחור ישיבה לא היה לו עתיד כלכלי והיום הרבי נותן לנו הזדמנות שמיד אחרי הישיבה תתפרנס בכבוד בלי הרבה עבודה כי 'בישיבת צפת מסדרים את הבחורים עם פרוטקציות שלא צריכים לעשות כלום בצבא ומקבלים משכורות שמנות מאד'.

התחלתי קצת לברר מי זה הר"מ הזה ומתברר לי שהוא לשעבר תלמיד צפת, ומלמד בישיבה לא הכי משיחיסטית די נייטרלית, אבל מעביר בצורה עקבית את המסרים הללו.

אין די צייט וואס עטליכע פון רבני חב"ד גייען דורך שווערע זמנים ווען מענטשן האבן צו זיי תרעומות פארוואס זיי זענען מגייס בחורים צום מיליטער
האט די חסידות בעלזא הידוע זיי אפגעגעבן גרויס כבוד און עהרע
9.jpg
9.jpg (36.51 KiB) געזען געווארן 763 מאל
6.JPG
6.JPG (42.19 KiB) געזען געווארן 763 מאל
5.JPG
5.JPG (83.61 KiB) געזען געווארן 763 מאל

דער אשכול פארמאגט 2 תגובות

איר דארפט זיין א רעגיסטרירטער מעמבער און איינגעשריבן צו זען די תגובות.

רעגיסטרירן איינשרייבן

רעאגיר