שרעקליכע חינוך גזירה אין אנטוורפן - דורכפאל היינט אין געריכט

היימיש, לאקאל, און איבער דער וועלט
רעאגיר
מיילעך
מאנשי שלומינו
מאנשי שלומינו
הודעות: 84
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך יאנואר 02, 2013 7:18 am
האט שוין באקומען לייקס: 8 מאל

שרעקליכע חינוך גזירה אין אנטוורפן - דורכפאל היינט אין געריכט

שליחה דורך מיילעך »

היינט האבען די עסקנים פון די היימישע קהילה און די מוסדות ערליטן א שווערען דורכפאל אין געריכט , ווי זיי האבן פארלאנגט פונם שופט צו אפשטעלן די נייעם געזעטץ בנוגע לימודי ליבה. די שופט האט זייער שארף היינט אפגעווארפן די טענות פון די מוסדות און מען זאגט אז ער האט גאר אריבערגעשיקט די קעיס קיין בריסעל ווייל די העכסטע געריכט אין בריסעל האט שוין אפאר וואכען צוריק געפסקנט לטובת די מיניסטעריום אקעגען די היימישע מוסדות.


אינטערעסאנט אז אין די פסק פונם שופט שפילט משה אריה פרידמן א שטארק וויכטיגע ראללע, און ווי ס׳זעהט אויס האט ער דורך זיין שטארקען שטעלונג לטובת די מיניסטעריום צוגעפירט צו די שווערען מפלה היינט אין געריכט.

דא האט איר אן ארטיקעל וואס איז ערשינען פאר א פאר וואכען אין לה״ק

http://m.bhol.co.il/article.aspx?id=60002

הקהילה נלחמת בהוראה חדשה שעל כל ילד ללמוד 'ליבה' • משה אריה פרידמן מייצג את הממשלה • ואיך זה קשור ל'רב המתעלל'?

הקהילה החרדית באנטוורפן במבוכה: משה אריה פרידמן קיבל מבית המשפט אישור להוות צד סמכות לנהל את תיק התביעה שהגישה הקהילה החרדית נגד משרד החינוך בענייני לימודי ליב"ה בבתי הספר החרדיים.

תחילתו של הסיפור בדרישת רשויות החינוך באנטוורפן מבתי הספר ותלמודי התורה של חסידות סאטמר וחסידות בעלזא, ללמד לימודי ליבה.

אף שמוסדות החינוך פרטיים הם מתוקצבים על ידי הממשלה ומשרד החינוך הודיע על קיום בחינות פתע שימדוד את ידיעות התלמידים.

ילדים שיכשלו יאלצו לעבור מבחן נוסף, ובמידה ויכשלו שנית, יאלצו לעבור ללמוד בבית ספר ממלכתי".

העסקנים החרדים שכרו שרותיו של עורך דין שהגיש בקשה לצו מניעה נגד משרד החינוך בטענה שהוא מפר את חוק הפרדת דת ומדינה ומנסה להתערב בתכנים הדתיים הנלמדים בבתי הספר.

בית המשפט דחה את את הטענה והעניק למשרד החינוך סמכות לדרוש לימודי ליבה בבתי הספר החרדים.

לפי חוק חדש חובה על ילד ללמוד ליבה, גם אם לא בבית הספר. בתי הספר החרדים מוגדרים כ"בית ספר ביתי", כאשר על ההורה ללמד את ילדיו בבית על פי תוכנית של משרד החינוך. אך במידה וההורה מתרשל מתפקידו עליו להוציא את ילדיו מבית הספר.

אתמול נערך דיון נוסף בבית המשפט באנטוורפן שבו ביקשו העסקנים באמצעות עורך דינם לדחות את ביצוע ההחלטה. לתדהמתם גילו העסקנים שמשה אריה פרידמן מונה לייצג את משרד החינוך בתיק.

בנאומו הצדיק את לימודי הליבה בבתי הספר החרדים ואמר כי אינו נוגד את עיקרי הדת ואינו קשור לדת.

"למעשה מדובר באכיפת חוק ישן", אמר, "בתי הספר של סאטמר, ובית הספר בית מלכה של בעלזא, ושאר בתי הספר, זוכים לתקציבי מדינה והתחייבו ללמד לימודי ליבה. משרד החינוך לא אכף את החוק והאמין לדיווחים שהוגשו להם. עכשיו החליט משרד החינוך לאכוף אחת ולתמיד את החוק".

במקום התעוררה סנסציה כאשר עורך הדין של הקהילה הגיש מסמך עליו חתומים 1200 הורים שייפו את כוחו לייצגם, פרידמן ביקש לראות את הרשימה וגילה כי במקום השני ברשימה מופיע שמו של אברך שנרצח לפני עשר שנים, במקום השלישי מופיע שמו של אליאור חן המרצה מאסר של מספר שנים בבית כלא בישראל.

פרידמן הוכיח לשופטת כי העסקנים החרדים אינם דוברי אמת וטען כי בא כוחה של הקהילה הרכיב רשימה שמית שקרית.

השופט דחה את ההכרעה בדיון בעוד שבועיים. בינתיים מנסים ראשי הקהילה החרדית ללמוד את המצב החדש שנוצר, וטוענים כי מי שאחראי למכתבים ששיגר משרד החינוך הוא לא אחר מאשר משה אריה פרידמן, שילדיו לומדים בבית הספר "יסודי התורה - בית יעקב", שאינו נכלל ברשימת בתי הספר המתוקצבים על ידי הממשלה. כדי להסיר את רוע הגזירה או ללדחותה, יאלצו העסקנים להגיע לפרידמן.

דער אשכול פארמאגט 8 תגובות

איר דארפט זיין א רעגיסטרירטער מעמבער און איינגעשריבן צו זען די תגובות.


רעגיסטרירן איינשרייבן
 
רעאגיר