גייט קומען א טיילנונג אין די עדה החרדית ?

מהנעשה והנשמע אין די היימישע גאסן און הויפן
געדענקט!
ביטע זיך פרובירן האלטן אביעקטיוו און נישט אטאקירן אנדערע מעמבערס. לופטיגע הודעות וועלן נישט טאלערירט ווערן! קליקט דא צו זען די פרינציפן פון דעם פארום.

גייט קומען א טיילנונג אין די עדה החרדית ?

הודעהדורך זלמן זאפיר » דאנערשטאג אוגוסט 01, 2013 11:58 am

ס'איז פריש לעבעדיג געווארן מיט אתרא קדישא אין די עדה החרדית קאכט זיך אז ס'גייט א רויך
ר' יצחק טובי ווייס דער גאב"ד וואס נעמט זיך אן פאר אתרא קדישא מיטן ראב"ד רב שטערנבוך וואס איז קעגן

ליינט'ס אין האט'ס הנאהקרע ב'עדה': האם הגר"מ שטרנבוך יתפטר?
פרשת 'מתחם גולובנציץ' • בד"צ ה'עדה' אימץ את עמדת 'אתרא קדישא' בניגוד לדעת הגר"מ • השותפים במתחם: "לא נשתף פעולה עם ארגון שביזה את הרב אלישיב"
משה כהן, בחדרי חרדים 11:20 01/08/2013

תגיות: הגר, בית שמש, קברים, יהודים, בד''צ
2
הגר"מ שטרנבוך. צילום: מנחם הלוי סערה בבית הדין של העדה החרדית: הבד"צ פסק אמש (ד), בפסיקה תקדימית, שמכריעה את גורל מתחם גולובנציץ' בבית שמש.

לאחר שנות מאבקים קבע הבד"צ כי אסור לחפור במתחם מחשש להמצאות קברים יהודים במקום. עבור אלו הסרים למרות הבד"ץ, מדובר במכת מוות וסתימת הגולל על הפרויקט, זולת אם היזמים יהיו מוכנים לאמץ פתרון הנדסי, שהוצע על ידי 'אתרא קדישא'.

הדיון שנערך היום, הגיע בתגובה למכתב ששגרה הנהלת 'בנין שלם', של תנועת דגל התורה, ובו הודיעה כיח לא תאפשר ל'אתרא קדישא' לפקח באתר.

במכתב שעליו חתמו הרבנים משה פרנק ורבי מנחם בלומנטל, נאמר כדלהלן: "לאחרונה, ישנו גורם אינטרסנטי המפיץ שמועה, כאילו ואנו עומדים לקחת פיקוח על עבודות הפיתוח מאנשי 'אתרא קדישא'. בעקבות שמועות אלו, החלו להגיע פניות בכתב ובעל פה של קונים, המוחים על שיתוף פעולה עם הארגון שפגע וביזה את מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל".

וכאן שבים רבני העמותה ומבהירים ברורות: "היות ואנשי אתרא קדישא, פגעו בצורה נלוזה במרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל וממשיכים במעשיהם, גם בימים אלו, כשרק לאחרונה פגעו בגאונים מרן גאב"ד הגר"נ קרליץ ומרן הראב"ד הגאון רבי משה שטרנבוך, אין לנו שום אימון באנשים אלו ובוודאי שלא בנושאים הלכתיים. "בנין שלם" לא תשתף שום פעולה וכל שכן, לא תיתן לאתרא קדישא או מי מטעמם לפקח על העבודות".


לא זימנו את הרוכשים
על שולחן 'אתרא קדישא', מונח מכתב של מהנדס אזרחי, שהוצא בתיווכו של הרב אליעזר קסטנבוים, שנכנס לעובי הקורה כזכור, מאז ביקורו של האדמו"ר המהרי"י מסאטמר בחורף האחרון, כדי לתווך בין הניצים,

'בנין שלם' דחתה את ההצעה ופרסמה את המכתב הנ"ל, לרגל אסיפה שהיא מתכננת לרוכשיה, בימים הקרובים. לעומת זאת, חברת 'גבעת ירושלים' שבראשות הרב אברהם סלונים ומספר עסקנים נוספים, השותפים לפרוייקט, מתמהמהים בשלב זה, להשיב על ההצעה. הסיבה פשוטה: מדובר בייקור משמעותי של הפרויקט, שיהפוך אותו לכאורה לבלתי משתלם.

ישנם הטוענים, שנרקם דיל בין 'בנין שלם' ל'גבעת ירושלים' ולפיו 'בנין שלם' תהיה ה'סרבנית' הראשונה ועל פי ההתפתחויות הדינמיות בשטח, תשקול 'גבעת ירושלים' את המשך צעדיה. יש לציין, כי אנשי 'גבעת ירושלים' מזוהים בחלקם עם העדה החרדית, אך בסוגיית הדיור, היא יושבת על הגדר בלית ברירה, מכיוון שהדעות חלוקות בקרב דייני העדה החרדית, כיצד להתנהל בסוגיה.

עו"ד ישראל גור, שמייצג מספר רוכשי דירות בפרוייקט כתב לבד"צ, שלאחר בדיקה משפטית ראשונית שעשה, בזמן הקצר מאז פנו אליו מרשיו, התברר כי לכאורה לא ניתן לתבוע על פי ההסכם את בעלי הקרקע. "מכאן ", מטעים עו"ד גור, "כי כל החלטה מכל סוג שהוא שתתקבל, עלולה לגרום ללקוחותיי נזק ממוני כבד מאד, עד כדי חלילה איבוד כל כספם אשר השקיעו בקניית הדירה, כסף עליו התחייבו במשכנתאות והלוואות אחרות".

משכך, סבור גור, הדיירים הם בעלי הדבר והעניין בכל דיון, אשר אמור להתקיים בפני בית הדין שליט"א ועל פי דין תורה, אין לדון בעניינם מבלי לשמוע את טענותיהם שמשקלן חשוב.

על פי טענת הרוכשים, הרי שבית הדין לא זימן עד כה, אף גורם הקשור לבניה. לא את היזמים, לא את בעלי המתחם גולובנציץ' ולא את הדיירים. כך גם לא זומנו אנשי המקצוע שחוות דעתם כבר פורסמה, בהם ארכיאולוגים שונים והמומחים הרב זלמן קורן והרב אליהו פויזן, ששללו את העובדה כי ישנו היתכנות לקברים יהודים. גם המפקח מטעם הבד"ץ, הרב רפאל ליפשיץ, שמונה על ידם לפקח על חישוף השטח, לא אישר את המצאות הקברים. "הפקח היחידי שעמדתו התקבלה ללא עוררין, הייתה של ישראליק אייזנבך, איש אתרא קדישא", הם טוענים.

אולם בית הדין אמר את דברו וחרץ את גורלו של הפרויקט, בשלב זה. על פי הרוכשים, כספם בסך 350,000 שקלים, אותו כבר השקיע כל אחד, ירד לטמיון. "הגאב"ד נכנע לאתרא קדישא , שהתעקש מאז הרגע הראשון, כי אסור לחפור בשטח ויהי מה. הארגון לא טרח להסביר, למה למשל, כאשר בנו את שכונת 'הולילנד' מותר היה לחפור במקום, על אף שנמצאו בו קברים לטעמם, ואילו כאן אסור?".

"עשו לנו בעצם משפט שדה וגרמו לנו עוול גדול. אנשי גולובנציץ', טענו, כי הם מוכנים לתת לנו קרקע חלופית, במידה והם יזומנו לבית הדין, וכאשר תינתן להם הזכות להשמיע דעתם ורק לאחר מכן, במידה והבד"ץ יקבע, כי אין מנוס מעצירת העבודות, הם יפצו את לקוחותיהם. אולם ברגע שההחלטה ניתנה רק במעמד צד אחד, קרי אתרא קדישא, והם לא חתמו בוררות בפני הבד"ץ, הם אינם מחוייבים בכך", קובלים הרוכשים.

"מדובר בהשקעה של חצי מיליארד שקל. מן הראוי היה , כי אנשי גולבנציץ', שהם בעלי הענין בסוגיה, יזומנו לשמיעת דעתם. בנוסף, אנשי גולבנציץ', מדגישים, כי כל עוד שאף אחד לא קבע, כי אכן מדובר בקברי יהודים, גם לא הבד"ץ, אין לאף אחד את הזכות לתבוע מהם את כספם". מוסיפים הרוכשים להתאונן.


האם הרב שטרנבוך יתפטר
לפסיקה הזו קדמה סאגה, שלא מוסיפה כבוד לבד"ץ: ראב"ד העדה החרדית, הגר"מ שטרנבוך התומך בהמשך העבודות, טען כי אסור לגאב"ד העדה החרדית, הגרי"ט ווייס להשתתף בדיונים כיוון שהינו משמש כנשיא ארגון אתרא קדישא, (לצד האדמו"ר מפשעוורסק והגאון רבי אברהם יהושע סולובייצ'יק ראש ישיבת בריסק).

לאורך כל התקופה. הגר"מ לא השתתף בדיון וכך גם הגרי"מ יורוביץ שנעדר ממנו. ההחלטה הוצאה בהעדרם ובלא חתימתם.

על פי השמועות, המכתב האמור, עלול ליצור קרע משמעותי ואולי גם פיצול בעדה החרדית. אפשר, כך טוען רב סרן שמועתי, שהגר"מ מתכוון להודיע על התפטרותו מתפקיד הראב"ד, לאחר שנקעה נפשו מהעובדה, שקולו לא נשמע ומתקבלים החלטות בניגוד לדעותיו.

גורמים נוספים טוענים, כי מספר מוצ"ים המכהנים תחת המטרייה של העדה החרדית, איימו, כי במידה והבד"ץ יכריע כעמדת 'אתרא קדישא', הם יפרשו ממנה וישמשו כמוצ"ים מטעם עצמם ללא תלות בעדה החרדית. בשלב זה, לא השמיע הגר"מ באופן רשמי ומוצהר את עמדתו, לכן קשה לדעת, מה ילד יום.

ב'אתרא קדישא' דוחים את הטענות הללו מכל וכל ושוטחים את דעתם בסוגיה. לדבריהם, הבד"ץ הורה לחפור שלוש מערות כזכור, כדי לוודא את המצאות הקברים. בשטח נמצאו פירים עמוקים. משהעמיקו לחפור, נמצאו בכוכים הצדדים אבני גולל. בהסכמת הארגון, נפתחו אבני הגולל ובהם נמצאו עצמות אדם.

"למעשה", אומרים ב'אתרא קדישא, "די היה בזה כדי להפסיק את החפירות, אולם הסכמנו להמשיך ולחשוף את השטח, כדי לבדוק מה קורה בכל הרדיוס של המקום. עד כה בוצע חישוף ל 85 אחוזים מהמתחם. נמצאו בו 470 פירים ומתוכם, 60 פירים שבהם כוכים צדדים. באותם כוכים נמצאו אבני גולל, המלמדים על המצאות קברים תחתם".

לטענתם, לא היה צורך לפתוח את אבני הגולל שבפירים הנוספים, לאחר שבעבר כבר גילו תחתם עצמות האדם. כתימוכין, הם מביאים את דברי הארכיאולוג הנודע פרופ' דן בהט שכאשר ביקר בשטח, התבטא כי "הרבה זמן לא ראיתי, שדה קבורה כזה גדול". בהט הדגיש כי זו קבורה כנענית. באתרא קדישא מתעקשים, כי גם הרב קורן הודה כי מדובר בקברים אלא שלטענתו, הוא הולך בשיטת בהט, כי הקברים הם מתקופת הכנענים, לצד מספר פירים, שהם לדבריו מאגרי מים או אסמי תבואה.

גם הרב דוד שמידל עצמו, יו"ר אתרא קדישא, לא משוכנע כי מדובר בקברים יהודים. אולם לדבריו, צורת הקבורה שנמצאה, מופיעה במקורות , כמי שהיא בחזקת קבורה יהודית, למרות שיתכן שגם נכרים נקברו בצורה כזו.

"בארץ ישראל", אומר הרב שמידל, "עלינו ללכת במקרה של ספק כזה, לחומרא, כפי שהורונו רבותינו בעל ה'מנחת יצחק' והגר"י אברמסקי זצ"ל ועוד פוסקים. לכן, לא ניתן להמשיך לחפור בשטח. זולת אם ירצו לבנות על גבי כיפין".

דעתו העקבית של הרב שמידל, זכתה איפוא, לאחר מאבק ארוך ומתיש, בגושפנקא של העדה החרדית באורח סופי.

הימים הבאים ילמדו מה יהיה גורל המתחם. אפשר וכל הרוכשים המזוהים עם העדה החרדית, ימכרו את חלקם לציבור הליטאי, אותו מייצגת עמותת 'בנין שלם'.
זלמן זאפיר
ידיד ותיק
ידיד ותיק
 
הודעות: 817
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך מאי 09, 2012 3:54 pm
האט שוין געלייקט: 24 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 199 מאל

הודעהדורך נאר,,פרייליך » דאנערשטאג אוגוסט 01, 2013 12:52 pm

דערווייל ווילאנג די השפעה פינעם בד''ץ העדה ליגט נישט אינטער'ן ראב''ד נאר אדרבה עטליכע רבנים האבען געשריבען זייער הגדת עדות אז ס'פאראן קברים, און אויף דעם ארויף האט בי''ד גע'פסק'נט לאיסור
זעהט נישט אויס אז ס'דא מיט וועם צו מאכען דעם טיילונג דערווייל האט די שטערנבוך פאמיליע בלויז דער בלוגער שאולזון אין די חברת בנין שלם פינעם דגל התורה פארטיי
נו! דער טיילונג איז שוין אן אלטער טיילונג
מעגליך אפשר אז דער ראב''ד און אפשר הגר''מ יוראבוויץ וועלן ווערן א חלק פין בנין שלם אבער די עדה דערווייל איז שטארק פאראייניגט זיך נישט צו בייגען בנוגע אויפגראבען די הינדערטער מערות קבורה אין בי''ש
באניצער אוואטאר
נאר,,פרייליך
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
 
הודעות: 1615
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג יולי 08, 2013 10:52 pm
האט שוין געלייקט: 175 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 262 מאל

הודעהדורך נאר,,פרייליך » דאנערשטאג אוגוסט 01, 2013 1:15 pm

א דראמאטישער אנטוויקלונג קומט אצינד פאר אינערהאלב די פארצויגענע מערכה ווען ס'איז נתפרסם געווארען א פרישער בריוו פינעם ראב''ד אינעם ענין ליינט דאס פאלגענדע:

http://www.bhol.co.il/forums/topic.asp? ... rum_id=771
באניצער אוואטאר
נאר,,פרייליך
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
 
הודעות: 1615
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג יולי 08, 2013 10:52 pm
האט שוין געלייקט: 175 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 262 מאל

הודעהדורך הוגה » פרייטאג אוגוסט 02, 2013 10:43 am

גייט קומען א טיילונג אין די עדה החרדית? כאילו ביז יעצט...... וואס נאך איז נייעס?
א גאנצע זאך קען מען צוטיילן, משא"כ.......
"לא מצאנו בשום מקום בתורה שמצווה אדם להיות למדן ובקי בכל חדרי התורה. שכן תכלית הלימוד אינה להיות למדן אלא להיות אדם טוב, לעשות הטוב ולהטיב לזולתו." ~ רמ"מ מקאצק ז"ל
באניצער אוואטאר
הוגה
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
 
הודעות: 2887
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג אפריל 09, 2013 1:20 pm
געפינט זיך: מאנסי
האט שוין געלייקט: 7494 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 6664 מאל

הודעהדורך קאווע טרינקער » פרייטאג אוגוסט 02, 2013 10:46 am

סתם פאר נייגער, אלץ א כוונת-הלב/רמ"א פריינד/פשעווארסק/איבראן'ע חסיד, וועלכע זייט "מוז" איך שטיין?
Under influence
קאווע טרינקער
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 7167
זיך רעגיסטרירט: זונטאג מערץ 18, 2012 11:01 am
האט שוין געלייקט: 5024 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 8521 מאל

הודעהדורך ראשעקאל » פרייטאג אוגוסט 02, 2013 12:48 pm

איך מיין אז די אלע זענען זאלי געשטימט. סאו מוזטו שטיין מיט די גאב"ד. אבער דאס איז נאר אויב די ביסט א תולדות אהרןער. אויב די ביסט א אברהם יצחקער ווערט עס מער קאמפליצירט , און ביטע גיי פרעג דיין לאקאלע ארטאדאקסישע רב
וואס פארט איבער די גאנצע וועלט אבער בלייבט אין איין ווינקעל?
א פאוסטעזש סטעמפ!!
באניצער אוואטאר
ראשעקאל
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 6105
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג פעברואר 23, 2012 11:12 pm
האט שוין געלייקט: 7976 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 5437 מאל

הודעהדורך קאווע טרינקער » מוצ"ש אוגוסט 03, 2013 9:49 pm

פאר אזאנע הודעות וואלט איך גענוצט א דיס-לייק קנעפל.
Under influence
קאווע טרינקער
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 7167
זיך רעגיסטרירט: זונטאג מערץ 18, 2012 11:01 am
האט שוין געלייקט: 5024 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 8521 מאל

הודעהדורך קאווע טרינקער » מוצ"ש אוגוסט 03, 2013 11:06 pm

פאר די פילע שואלים אין אישי "וואס איז דא געשטאנען?... און ווער האט דאס געשריבן?"...
איז אזוי, יענער, מיט קוים א מנין הודעות האט קורא שם געווען אויף די עדה החרדית א טיטול וואס פאסט נישט, לדעתי. און אויף דעם ארויף כתבתי מה שכתבתי. איך האב נישט באמערקט אז דאס איז געשריבן געווארן באיסור.
Under influence
קאווע טרינקער
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 7167
זיך רעגיסטרירט: זונטאג מערץ 18, 2012 11:01 am
האט שוין געלייקט: 5024 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 8521 מאל

הודעהדורך ידען » מוצ"ש אוגוסט 03, 2013 11:09 pm

וואס איז די מעשה מיט די עדה החרדית?

ווער קען שרייבען אין אידיש?
פאר גוגל טאק און פאר לייגען אשכולות ענאנימעסלי
yedios1 @ gmail.com
באניצער אוואטאר
ידען
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 3155
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג פעברואר 28, 2012 10:27 pm
האט שוין געלייקט: 3708 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1093 מאל

הודעהדורך קאווע טרינקער » מוצ"ש אוגוסט 03, 2013 11:11 pm

ידען, לכבודך וואלט איך גענומען די מיה איבערצושרייבן די חזעריי אין אידיש, אבער ס'מעגליך אז נישט דו בעטס פאר דעם, אפשר איז דאס ענאנימאסלי?
Under influence
קאווע טרינקער
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 7167
זיך רעגיסטרירט: זונטאג מערץ 18, 2012 11:01 am
האט שוין געלייקט: 5024 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 8521 מאל

הודעהדורך ידען » מוצ"ש אוגוסט 03, 2013 11:19 pm

קאווע טרינקער האט געשריבן:ידען, לכבודך וואלט איך גענומען די מיה איבערצושרייבן די חזעריי אין אידיש, אבער ס'מעגליך אז נישט דו בעטס פאר דעם, אפשר איז דאס ענאנימאסלי?

:lol:
געווענטלעך וועל איך שרייבען אז סע ענאנימעס אויב איינער האט מיך געשיקט עפעס. איך שרייב נישט די נאמען אבער אז סע נישט מיינס.
פאר גוגל טאק און פאר לייגען אשכולות ענאנימעסלי
yedios1 @ gmail.com
באניצער אוואטאר
ידען
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 3155
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג פעברואר 28, 2012 10:27 pm
האט שוין געלייקט: 3708 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1093 מאל

הודעהדורך NAVY SEAL » זונטאג אוגוסט 04, 2013 8:17 am

קאווע טרינקער האט געשריבן:פאר די פילע שואלים אין אישי "וואס איז דא געשטאנען?... און ווער האט דאס געשריבן?"...
איז אזוי, יענער, מיט קוים א מנין הודעות האט קורא שם געווען אויף די עדה החרדית א טיטול וואס פאסט נישט, לדעתי. און אויף דעם ארויף כתבתי מה שכתבתי. איך האב נישט באמערקט אז דאס איז געשריבן געווארן באיסור.


יענע תגובה איז געשריבן געווארן 3:38 נאכמיטאג ניו יארקער צייט, אפשר וואוינט יענער און ארץ ישראל ווי סאיז שוין לאאאנג געווען מוצאי שבת?
NAVY SEAL
מאנשי שלומינו
מאנשי שלומינו
 
הודעות: 146
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג אפריל 05, 2012 4:53 pm
האט שוין געלייקט: 7 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 31 מאל

הודעהדורך נאר,,פרייליך » זונטאג אוגוסט 04, 2013 11:34 am

דער איד דעי וואך געט שטארקע התחזקות פאר'ן גאב"ד לאור המצב
זוי אויך איז דער גאב"ד געזעסן אין ירושלים ביים סעודת הילולא כ"ו אב שעות לאנג און אויס געווארט צו הערן הגרח"צ ט"ב וועלנדיג ארויסוויזען הכרת הטוב צו סאקמיר
פון די אנדערע זייט קומט אהן באריכטען אז נאך א לענגערע שטורמישע אסיפה אינערהאלב דער אנדערער לאגער האט דער בעל המשפחה מאגאזין יו"ר ארגון ארץ החיים דער יורש פינעם אגודה למניעת חילול קברים
אינאיינעם מיט בן הראב"ד געשלאסען א בונד צו שטורעמען ווייטער און נישט נאכלאזען אז מען זאל אויספאלגען די הוראות פינעם עדה"ח ואירגון א"ק
העפטיגע טעג ערווארטעט!!
..........................................................

אין מין טיים דעי צד מהר"א האט אנגענומען א מויל מיט וואסער נישט וויסענדיג ווי צו שטיין
זיי האבען שוין חרטה אויפען זיך אריינלייגען אין אזא קראנקער בעט
באניצער אוואטאר
נאר,,פרייליך
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
 
הודעות: 1615
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג יולי 08, 2013 10:52 pm
האט שוין געלייקט: 175 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 262 מאל

הודעהדורך DotCom » זונטאג אוגוסט 04, 2013 1:30 pm

וועלכע זייט איז ק"ש געשטימט און וועלכע אייוועלט?
לול'ן לול'ט ווער ס'לול'ט דער לעצטער (-י.ל.)
באניצער אוואטאר
DotCom
ידיד ותיק
ידיד ותיק
 
הודעות: 631
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג מערץ 01, 2012 11:51 pm
געפינט זיך: בין פיתום לרעמסס
האט שוין געלייקט: 447 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 731 מאל

הודעהדורך ראשעקאל » זונטאג אוגוסט 04, 2013 1:42 pm

DotCom האט געשריבן:וועלכע זייט איז ק"ש געשטימט און וועלכע אייוועלט?

די פוינט איז נישט וועלכע זייט , נאר וויפיל זייטן. אין א"וו מעג יעדער מסתמא נאר האלטען פון איין זייט, אין אין ק"ש מעג יעדער האלטען פון וועלכע מ'וויל
וואס פארט איבער די גאנצע וועלט אבער בלייבט אין איין ווינקעל?
א פאוסטעזש סטעמפ!!
באניצער אוואטאר
ראשעקאל
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 6105
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג פעברואר 23, 2012 11:12 pm
האט שוין געלייקט: 7976 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 5437 מאל

הודעהדורך בדחן » זונטאג אוגוסט 04, 2013 4:20 pm

נאר,,פרייליך האט געשריבן:דער איד דעי וואך געט שטארקע התחזקות פאר'ן גאב"ד לאור המצב
זוי אויך איז דער גאב"ד געזעסן אין ירושלים ביים סעודת הילולא כ"ו אב שעות לאנג און אויס געווארט צו הערן הגרח"צ ט"ב וועלנדיג ארויסוויזען הכרת הטוב צו סאקמיר, פון די אנדערע זייט קומט אהן באריכטען אז נאך א לענגערע שטורמישע אסיפה אינערהאלב דער אנדערער לאגער האט, דער בעל המשפחה מאגאזין יו"ר ארגון ארץ החיים דער יורש פינעם אגודה למניעת חילול קברים, אינאיינעם מיט בן הראב"ד געשלאסען א בונד צו שטורעמען ווייטער און נישט נאכלאזען אז מען זאל אויספאלגען די הוראות פינעם עדה"ח ואירגון א"ק
העפטיגע טעג ערווארטעט!!
..........................................................

אין מין טיים דעי צד מהר"א האט אנגענומען א מויל מיט וואסער נישט וויסענדיג ווי צו שטיין
זיי האבען שוין חרטה אויפען זיך אריינלייגען אין אזא קראנקער בעט


איך בין נישט זיכער, אבער איך מיין אז קהל תולדות אהרן און קהל מוהר״א קיקען נישט אויף די עדה זייט, און עס איז ביי זיי א nonfactor די גאנצע ענין, און זיי האבן מיט זיך דער ראב״ד אינאיינעם מיט נאך איינעם, סאו די טיילנוג איז שוין פאקטיש געשען פאר עטליכע יאר צירוק.
מיר נישט נעמען קיין אחרוית אויף די אינהלט פון אונזערע תגובות.
בדחן
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
 
הודעות: 1432
זיך רעגיסטרירט: זונטאג דעצעמבער 30, 2012 9:41 pm
האט שוין געלייקט: 199 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 679 מאל

הודעהדורך נאר,,פרייליך » זונטאג אוגוסט 04, 2013 10:42 pm

בדחן האט געשריבן:
נאר,,פרייליך האט געשריבן:דער איד דעי וואך געט שטארקע התחזקות פאר'ן גאב"ד לאור המצב
זוי אויך איז דער גאב"ד געזעסן אין ירושלים ביים סעודת הילולא כ"ו אב שעות לאנג און אויס געווארט צו הערן הגרח"צ ט"ב וועלנדיג ארויסוויזען הכרת הטוב צו סאקמיר, פון די אנדערע זייט קומט אהן באריכטען אז נאך א לענגערע שטורמישע אסיפה אינערהאלב דער אנדערער לאגער האט, דער בעל המשפחה מאגאזין יו"ר ארגון ארץ החיים דער יורש פינעם אגודה למניעת חילול קברים, אינאיינעם מיט בן הראב"ד געשלאסען א בונד צו שטורעמען ווייטער און נישט נאכלאזען אז מען זאל אויספאלגען די הוראות פינעם עדה"ח ואירגון א"ק
העפטיגע טעג ערווארטעט!!
..........................................................

אין מין טיים דעי צד מהר"א האט אנגענומען א מויל מיט וואסער נישט וויסענדיג ווי צו שטיין
זיי האבען שוין חרטה אויפען זיך אריינלייגען אין אזא קראנקער בעט


איך בין נישט זיכער, אבער איך מיין אז קהל תולדות אהרן און קהל מוהר״א קיקען נישט אויף די עדה זייט, און עס איז ביי זיי א nonfactor די גאנצע ענין, און זיי האבן מיט זיך דער ראב״ד אינאיינעם מיט נאך איינעם, סאו די טיילנוג איז שוין פאקטיש געשען פאר עטליכע יאר צירוק.


סתם געהאקט אין קאפ די צוויי קהילות האבען נאך א היבשער שייכות מיט די עדה ס'דא עטליכע פארפוילטע קערליך ואס וואלטען געקענט באשטיין אז די מציאות זאל נישט אזוי זיין בכדי צו זיין פרי פאר אול צו האבען קיין שום שיעבוד נישט צו קיינעם
אבער סאו פאר איז בלויז פאלעי פין משפחה מאגאזין מיט נאך עטליכע שפלים אין א קאמפיין אנטקעגן די עדה''ח און עטליכע שוואכלינקעס מתוך העדה פרובירען זיך אינטערהאלטען מיט דעי חברה, אינאיינעם מיט ח. שאולזאהן
באניצער אוואטאר
נאר,,פרייליך
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
 
הודעות: 1615
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג יולי 08, 2013 10:52 pm
האט שוין געלייקט: 175 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 262 מאל

הודעהדורך פיינע קאווע » זונטאג אוגוסט 04, 2013 11:28 pm

קיינער אין סאטמאר איז נישט קעגען די עדה ח"ו. אלע רבני העדה פאר זיך זענען גרויסע לייט מורם מעם. זיי ברויכן נישט אונזער הסכמה. זיי זענען פשוט מער נישט רעלאווענט. זיי האבן נישט קיין שטארקע פירער קיין שטארקע מזכיר. די פאר שווענץ וואס האבן אריינגעשלעפט די רבני העדה אין פאליטיק האבן זיך אליין שאדן געטון.
כהיום האבן זיי נישט קיין שום ווארט און דעה חוץ ביי א פראטעסט אין ככר השבת אדער ביים ברכת השנה אין איד. עס וואקסט אויף א דור וואס ווייסט ניטאמאל ווער איז ער גאב"ד צו ראב"ד.
פיינע קאווע
היימישער באניצער
היימישער באניצער
 
הודעות: 479
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג יוני 26, 2012 9:44 am
האט שוין געלייקט: 21 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 350 מאל

הודעהדורך נאר,,פרייליך » מאנטאג אוגוסט 05, 2013 4:39 am

פיינע קאווע האט געשריבן:קיינער אין סאטמאר איז נישט קעגען די עדה ח"ו. אלע רבני העדה פאר זיך זענען גרויסע לייט מורם מעם. זיי ברויכן נישט אונזער הסכמה. זיי זענען פשוט מער נישט רעלאווענט. זיי האבן נישט קיין שטארקע פירער קיין שטארקע מזכיר. די פאר שווענץ וואס האבן אריינגעשלעפט די רבני העדה אין פאליטיק האבן זיך אליין שאדן געטון.
כהיום האבן זיי נישט קיין שום ווארט און דעה חוץ ביי א פראטעסט אין ככר השבת אדער ביים ברכת השנה אין איד. עס וואקסט אויף א דור וואס ווייסט ניטאמאל ווער איז ער גאב"ד צו ראב"ד.

איר זענט גערעכט פיינע קאווע כ'אב געזעהן די היינטיגער המודיע און יתד ווי זיי געבן בעקינג פאר די קעגנער'ס פון די עדה''ח זעה איך ס'טאקע נישט די סאטמארע וואס זענען קעגן ס'בלויז די אלטע קעגנער'ס און שונאים פין ערליכע יידען וואס שלאגען זיך מיט ערליכע יודען און זיכען צו צוברעכן דעם קול מחאה פון ערליכע יודען
,,,,,,,,,,,,,,,,
ס'נאר א פלא ווי דער גאנצער שטערנבוך פאמיליע ובראשם דער ראב''ד שטייט מיט מיט די חברה בו בזמן וואס יעדער פורק עול און ציוניסטיש געשטימטער פארשוין געט בעקינג פאר די ארץ החיים'ניקעס
באניצער אוואטאר
נאר,,פרייליך
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
 
הודעות: 1615
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג יולי 08, 2013 10:52 pm
האט שוין געלייקט: 175 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 262 מאל

הודעהדורך שעפטל » דינסטאג אוגוסט 06, 2013 2:03 pm

איז וואס? דא איז נישט קיין ענין מאובי תחכמנו..., דא איז א שאלה איז עס אסור צו מותר!
מיט דעם האט זיך געענדיגט נאך א תגובה'לע פון שעפטל'ן, א "לייק" איז א שטופ אויף פראנויס פאר נאכיינס...
באניצער אוואטאר
שעפטל
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 3443
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג יולי 17, 2012 1:45 pm
געפינט זיך: אוי, בעסער פרעג נישט
האט שוין געלייקט: 3450 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 3367 מאל

הודעהדורך דולה ומשקה » דינסטאג אוגוסט 06, 2013 2:07 pm

די ערשטע זאך נאכדעם וואס דער 'ברך משה' איז געווארען רבי, האט דער עדה החרדית גלייך איבערגעגעבן דער טיטול גאב"ד צום 'מנחת יצחק', אבער אי אפשר בלא כלום, אזוי צו פארשעמען דעם נייעם סאטמאר רבי, נישט וואס ער האט דאס געדארפט אדער געוואלט, אבער ס'האט אויס געזעהן כאילו ווי א פגיעה (פארוואס פונקטליך ווייס עכנישט), האט מען בשעתו ממציא געוועזען עפעס א נייער סארט טיטול, וואס דער טיטול האט געזאלט טראגן א פרעסטידש אין כבוד, כאילו דאס מיינט עפעס, דער טיטול וואס איז ווארשיינדליך א יש מאין איז "נשיא עדה החרדית", וואס דאס איז פיסכילוגיש געוועהן ווי א גרעסער תואר כבוד ווי סתם גאב"ד, ווייל נאך אלע מעשות איז דער נשיא דער העכסטע טאריטעיט ובתוכם דער גאב"ד.

אין דער מציאות'דיגע לעבען האב איך קיינמאהל נישט פארשטאנען וואס דאס מיינט 'נשיא עדה החרדית', איך האב דאס צוגעגליכענט צום באקאנטן ווארט פון האדמו"ר הגה"ק רבי נפתלי צבי מבאבוב זצ"ל וואס האט זיך אויסגעדריקט אויפן טיטול "רב הצעיר", אז דאס איז "א טיטול אן א מיטעל", אזוי אויך איז דער טיטול "נשיא עדה החרדית".

אבער זעהט אויס כ'האב מיר טועה געוועהן, ווייל מאז פטירתו פון בעל ברך משה מסאטמאר זצ"ל, זעהט מען עפעס טויג דארט נישט מיטן פירעשאפט פון דער 'עדה החרדית', די נאכאנדענע נערישע און קינדערישע סארט הפגנות, באשלוסען ווי אזוי אנצוגיין אינערהאלב די אייניגע קהילות, וכל שכן וכל שכן ווי אזוי זיך צו פארפאסן מיט דער אינדרויסענדיגע גאס.

אז מ'וויל קען מען צוגלייכען אויף א געוויסע אופן דער בית דין דער 'מנחת יצחק' צו דער בית דין פון דער רבי פנחס עפשטיין, אבער דער בית דין פון דער היינטיגע גאב"ד זעהט אויס ווי א חבורה פון מענטשען וואס יעדער פארמאגט אייגענע אינטרעסע, אין דער איינציגסטע מאהל זיי קענען זיך צוזאם קומען איז בייי מכירת חמץ אין בדיקת החלבים, די יושבי על מדין זאגן נישט זייערע אמת'ע מיינונג, אדער אויב יא הערט זיך עס ווי טיפשות ודברי הבל.

די חסידישע הויפן גייט שוין בכלל נישט אן וואס עס איז דער הנהגה פון דער עדה החרדית, זיי מאכען שבת פאר זיך, הרב דושינסקי איז ווי פון א קנאי, ער אסר'ט גאהר אויף זיינע בחורים זיך צו באטייליגן ביי סיי וועלעכע הפגנה אדער עצרת, תולדות אברהם יצחק קומערט זיך שוין לאנג נישט, תולדות אהרן גייט צוביסלעך פון קיצוני צו מער אין דערמיט, סאטמאר ביידע טוהן ווי אזוי עס שמעקט זיי, מהר"א האט זיך שוין פון לאנג אפגעשאקלט, אין מהרז"ל נוצט דאס פאר זיינע פראפאגאנדע אבער אין תוך אריין גייט עס איהם אן ווי אין זיין לינקע פאה. דער עולם בכלל איז זייער קאלט צו דער גאנצע ווירשאפט, די בי"ד מיטגלידער, ספרי דדיינא, אין דער גבאים דארף זיך שנעל צוריק ארויף גיין אויף דעם נארמאלע וועג.
"די מבהיל'דיגע בקיאות זעה איך נישט"... (קרעדיט: געוואלדיג)
"אפשר זאלסטו אויפקומען מיט בעסערע בולשיט"...(קרעדיט: שבת אחים)
באניצער אוואטאר
דולה ומשקה
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 2682
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג מערץ 06, 2012 3:19 pm
האט שוין געלייקט: 521 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1804 מאל

הודעהדורך שעפטל » דינסטאג אוגוסט 06, 2013 2:14 pm

פיין געזאגט @דולה ומשקה! די מציאות האט עפעס געוויזן אז ווי לאנג הרב ווייס, רבי משה ארי', און הרב דושינסקיא איז דארט געווען האבן זיי געהאלטן אראפגעדריקט די אומצעוועלזירטע ראדיקאלע קנאים. א מחאה האט געווענדליך געהאט פשט, א הפגנה איז געווען נארמאלער. די פירערשאפט פונעם עדה איז געפירט געווארן אדורך ערענסטערע מענטשן און האבן אסאך אוועקגעלייגט זייערע פרעזענדליכע אגענדעס.
זינט מ'האט אויפגענומען א אינדרויסענדיגער גאב"ד ווי הרב ווייס, קוקט אויס אז דער גאב"ד האט זיי עפעס נישט געקענט, און זיי ארויסגעלאזט פון די גראטעס, זייט דעמאלטס פארט אלעס מיטן פיטום אראפ. דאס ברענגט אן אטאמאטישען אפשיי פון אלע נארמאלערע חסידות'ס און קהלות, צוברענגענדיג אז א עדה באשלוס איז שוין היינט נישט אזוי מעלה ומוריד (צום ווייטאג!)
מיט דעם האט זיך געענדיגט נאך א תגובה'לע פון שעפטל'ן, א "לייק" איז א שטופ אויף פראנויס פאר נאכיינס...
באניצער אוואטאר
שעפטל
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 3443
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג יולי 17, 2012 1:45 pm
געפינט זיך: אוי, בעסער פרעג נישט
האט שוין געלייקט: 3450 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 3367 מאל

הודעהדורך I'm back » דינסטאג אוגוסט 06, 2013 2:57 pm

@דולה ומשקה, שלא מן הענין, אבער ווי באלד די האסט עס דערמאנט:

עס כאפט א אימה און א פחד, דערמאנענדיג זיך ווי הרה'ק מהרנ'צ מ'באבוב פלעגט ביי יעדער עת מצוא אויסשרייען מיט א קול מלחמה ממחנה:
'רב הצעיר איז א טיטל אן א מיטל'! !!
.
I'm back
ידיד ותיק
ידיד ותיק
 
הודעות: 826
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג יולי 30, 2013 9:38 am
האט שוין געלייקט: 2427 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 396 מאל

הודעהדורך בדחן » דינסטאג אוגוסט 06, 2013 3:04 pm

I'm back האט געשריבן:@דולה ומשקה, שלא מן הענין, אבער ווי באלד די האסט עס דערמאנט:

עס כאפט א אימה און א פחד, דערמאנענדיג זיך ווי הרה'ק מהרנ'צ מ'באבוב פלעגט ביי יעדער עת מצוא אויסשרייען מיט א קול מלחמה ממחנה:
'רב הצעיר איז א טיטל אן א מיטל'! !!


דאס איז נייעס פאר מיר, און וואס דארף איך פארשטיין פון די תגובה?

1)אז מוהרנ״צ פלעגט טאקע האלטען אז רב הצעיר איז נאר א טיטל און די איינציגסטע ציל דערפון איז אז ער זאל ווערן שפעטער רבי?
2)אז עס איז א טיטל אן א מיטל און די ציל דערפון איז ער זאל נישט ווערן רבי? טא וואס דען איז רב הצעיר?
3)ווען פלעגט ער עס שרייען? ווען איז געווען די עת מלחמה?
מיר נישט נעמען קיין אחרוית אויף די אינהלט פון אונזערע תגובות.
בדחן
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
 
הודעות: 1432
זיך רעגיסטרירט: זונטאג דעצעמבער 30, 2012 9:41 pm
האט שוין געלייקט: 199 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 679 מאל

הודעהדורך נאר,,פרייליך » דינסטאג אוגוסט 06, 2013 3:07 pm

שעפטל האט געשריבן:פיין געזאגט @דולה ומשקה! די מציאות האט עפעס געוויזן אז ווי לאנג הרב ווייס, רבי משה ארי', און הרב דושינסקיא איז דארט געווען האבן זיי געהאלטן אראפגעדריקט די אומצעוועלזירטע ראדיקאלע קנאים. א מחאה האט געווענדליך געהאט פשט, א הפגנה איז געווען נארמאלער. די פירערשאפט פונעם עדה איז געפירט געווארן אדורך ערענסטערע מענטשן און האבן אסאך אוועקגעלייגט זייערע פרעזענדליכע אגענדעס.
זינט מ'האט אויפגענומען א אינדרויסענדיגער גאב"ד ווי הרב ווייס, קוקט אויס אז דער גאב"ד האט זיי עפעס נישט געקענט, און זיי ארויסגעלאזט פון די גראטעס, זייט דעמאלטס פארט אלעס מיטן פיטום אראפ. דאס ברענגט אן אטאמאטישען אפשיי פון אלע נארמאלערע חסידות'ס און קהלות, צוברענגענדיג אז א עדה באשלוס איז שוין היינט נישט אזוי מעלה ומוריד (צום ווייטאג!)


שעפטיל טייערע פין דיינע לעצטע דבורים קוקט אויס אז איר וואלט שטארק חשק געהאט אז דאס מציאות זאל אזוי זיין
אבער דערווייל לצערינו ווען בי''ד האט יא נאכגעגעבן די פארלאנגען פין די צד האוסר און נישט צוגעהערט צו ש''ו פינעם בלאט וואס טענה'ט אז דער ראב''ד איז דער גרעסטער אינערהאלב די עדה
און האט ארויסגעגעבן די הוראה אז מען טאר נישט בויען אין בית שמש אהנע כיפין על גבי כיפין האט עס געמאכט אן היפשער שטורעם ווי איר קענט ליינעם אינעם בחדרי,יתד, המודיע, שאולזון, וכו' קוקט אויס אז דערווייל האט נאך יא עפעס א דערהער ווען די עדה זאגט עפעס
באניצער אוואטאר
נאר,,פרייליך
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
 
הודעות: 1615
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג יולי 08, 2013 10:52 pm
האט שוין געלייקט: 175 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 262 מאל

נעקסט

גיי צוריק צימעס

ווער איז יעצט דא?

באניצער וואס לייענען דעם פארום: נישטא קיין אנליין באניצער און איין גאסט