האדמו"ר בעל לב אהרן מסאטמאר: דער רבי איז געבליבן מיט'ן בארד!

ארטיקלען, אנאליזן, מיינונגען, געדאנקען, און שמועסן

הודעהדורך signout » מאנטאג יוני 11, 2018 2:35 pm

CP
ויהי אחרי הכינוס, אחרי אשר זה כמה שבועות שטפו את המוחות שאסור להשתתפף בהכינוס שהאדמו"ר מהר"א מסאטמאר שליט"א עומד בראשה, ולזה עבדו שכם אחד הלבלרים והדרשנים, בחוריהם וגם נשיהם, קרעו מודעות ופירקלרו את הרחובות, החרימו את הכינוס ואסרו על רבנים ותלמידיהם מלהשתתף, וכל זה למה?

האדמו"ר ר' זלמן לייב בגפו הסביר להג"ר שמעי' שליט"א שחירום הכינוס הוא עבור המלחמה נגד גזירות גיוס, והודה ולא בוש שקיום הקואליציה שלו ומפלגתו תלוי במלחמת הגיוס ובהצגתו כקנאי הדור, ואם אחיו הגדול יתלבש במדת קנאותו, יגזול את החנית מיד המצרי. וכה עבדו כולם לקעקע ביצת הכינוס, וקיוו שהרבי מסאטמאר לא יצליח.

מעשה שטן הצליח! אולם הקלסיום היה מלא על גדותיו, הצליחו להביא את הגאון הישיש ראב"ד ירושלים, על אף ההשמצות הבזויות והחרמות נגדו, כל תלמידי רבינו הק' מלבד אלו שמשכורתם תלויה בהשתתפותם, השתתפו וישבו והאזינו ונהנו.
ועל כולם הרבי מהר"א הצליח למעלה מן המשוער לתאר ולפרט, לחזור ולשנן את השקפתו שיטתו ודעת קדשו של מרן דודו זצוקלל"ה, ללא כחל וללא שרק, דרשה שהרעישה תבל ומלואה, דרשה שאף נשמעה ע"י מאות מתנגדיו, וע"י גדולי תורה ותלמידיהם שאינם משתייכים לסאטמאר, וכולם פה אחד ענו ואמרו יחדיו, שזכה לרומם קרן וכבוד רביה"ק זי"ע, והשמיע חד משמעית מקצה העולם ועד קצהו שויואל משה אמת ותורתו אמת!

שבוע עברה, שבוע של שקט ויאוש, שבוע של אכזבה ודכאון, הכל נעשו כחרשין וכאלם לא יפתח פיו, מיאוואזשנא ועד קרעמניץ, לא שמעו מאומה, ובצדק, מה יש לענות? הרי לחמו שם מלחמות ה', חזרו על תורתו של רבינו, הזעיקו נגד מדינה הציונות וגזירותיהם, הזהירו נגד פשרות בענין גיוס בני הישיבות, ותבעו עלבונה של תורה בהקמת צלם בהיכל ה'.
ואם כן הדרא קושיא לדוכתא, מאי כל הרעש וקול המלחמה במחנה? בחוריהם וילדיהם צעקו מרה, שמענו את הדרשות, ולא מצאנו ידינו ורגלינו להבין ולדעת על מה ולמה יצאנו נגד הכינוס, אם לא שהקנאות שלנו הפכה פניה מקנאה לקנאה, הקנאה והתאוה ןהכבוד משולת בנו, ואנו אנה אנו באים?‎
אחד היה מנשה! שהציל את את המצב, הדרשן והלבלר יצא בכל כיניו מי.מ. סופר עד לב. טויב, ושוב בשמו המלא בדרשה שמחאה ארס. התחיל בפלפול בדער איד לדבר מהצלחת הבארקליס, בטשטוש המוחות גלגל פרשה של אשתקד, הספיד את ר"ש אויערבאך, ותבע את עלבונם של הסיקריקים בירושלים, מחיטוטי שכבי ועד לניתוחי מתים, הכל מלבד הכינוס נסאו קלסיום!

ובשבת כבר מצא טענה רב נגד דרשתו המוצלחת של האדמו"ר מסאטמאר, ושמח עליה כמוצא שלל רב! כביכול ר' מנשה פילאפ שכבוד כל הרבנים הגאונים מדורות הקודמים ויבדלחט"א החיים אתנו לאויט"א זל בעיניו, ובכל שבוע מוצא גדול אחר לפרסם מאמר נגדו, עכשיו מקנא הוא קנאת הרה"ק מהר"א מבעלזא זצ"ל, ואיפה?

הרבי מסאטמאר הסביר לחסידיו והלביש אותם מחלצות נגד אלו המשפיעים בדורנו שרוצים לקרר את חסידי סאטמאר במלחמת אש דת של רביה"ק, לומר הלא היה כמה רבנים וגדולי תורה שלא נחו דעתם משיטתו, ומאן לימא לן מי לנו גדול. לאחר שביאר את נקודות ההלכה כליה השתיל רביה"ק את ספרו ויואל משה, הוסיף האדמו"ר שליט"א לתאר את גודל קדושת דודו ורבו, רבינו הגדול, ואת ההשגחה העליונה שהשגיחה עליו במשך ימי הזעם, והוא יחיד בקנאותו ואין יחידות כמוהו בצלם אלקיו על פניו, שנשאר עם הדיוקנא קדישא תחת ידי הזדים הארורים, דבר שאף אחד לא זכה לזה, כי מן השמים שמרו עליו וזה לכם אות על יחידיתו וגדלותו.

על זה החציף בעל פרשת הכסף, וכדי ללחום נגדו מהר"א ירד לבזות ולגנות את כל גגדולי דור הקדום, באמרו שלא ביררו את דבריהם בהלכה, לא היה להם שיג ושיח ונחלקו על רבינו לא מצד מה שיקול דעתם בהלכה, אלא 'ווייל מ'האט זיין פארפירט'....

לומר על מחלוקת בין גדולי ישראל שעל אף גדלם בתורה אין הלכה כמותם, זה חוצפה? ולומר על גדולי תורה, שפסקו מבלי לברר את ההלכה, או שלא היו מנהיגים אלא מונהגים, זה כבודם? על זה צווח הכתוב וימירו את כבודם בתבנית שור, וכל זה למה?‎
באניצער אוואטאר
signout
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
 
הודעות: 1114
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך נאוועמבער 21, 2012 3:50 pm
האט שוין געלייקט: 1728 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 263 מאל

Re: האדמו"ר בעל לב אהרן מסאטמאר: דער רבי איז געבליבן מיט'ן ב

הודעהדורך ליטוואק פון בודאפעסט » מאנטאג יוני 11, 2018 3:59 pm

פשיאאאא, ר׳ מצפה לישועה. א ריזיגע דאנק.

אין יעדער קרייז פארקויפט מער ווייניגער די זעלבע לאזונג פון די אויפבוי פון אידישקייט אדאנק זייער זיידע\פיהרער. איך קען נאר לעיקוואד און דאס ווייס איך אז ביים ציבור איז עס א ליצנות. דאס פלוידערט מען בשעת די יארצייט, אבער קיין שום יונגערמאן וואס ווי צו טרעפען זיין גיד הנשה אין די ליכט פון טאג קלערט נישט אז דא טוט זיך עפעס וואר. פונקט ווי ׳אבי אבי׳ צעטלעך ביי לוויות. און דא קומסטו און דו בויסט א גג על גג אויף די ט׳ שבט פראפאגאנדא! דאס אויפבוי פון ריעל עסטעיט ע"ש בעלזא איז צוגעשטעלט צו מלכות בית דוד, און דאס דארף א געהיימענעם ווארצל פון יענעמ׳ס בלוט (אויב דאס איז געשען, פארשטייט זיך. טאמער עס איז נישט געשען איז די צושטעל צו מלכות בית דוד אפגעפרעגט?), פונקט ווי יהודה מיט תמר און בועז מיט רות!

א דאנק פאר׳ן זאגען דער אמת. וכאן המקום להעיר אז מ׳דארף אויסרימען די בעלזער ניקס אין שטיבעל. עפ"י רוב רעדען זיי דער אמת, זיי דרייען נישט די צונג מיט די ׳דעת תורה׳ פון די סאטמארער און די ׳גיי קוק אין מאור עינים׳ פון די סקווערער. זיי זאגען אויס קליפ און קלאר וואס גלאנצט זיי פון זייער רבי און חסידות. די ריינע טאוילעט׳ס, מיט די ליינען מחשבות. דאס אז אסאך מענטשען גלויבען אין זייער רבי׳ן מאכט איהם פאר א צדיק, ווי אויך לאנגע דרשות פון אלס בחור. בקיצור, די אמת׳ער גלויבונג איז דארט, מ׳דארף גארנישט אריינטייטשען.

Sent from my LG-K373 using Tapatalk
The greatest obstacle to discovery is not ignorance--it is the illusion of knowledge.
(Daniel J. Boorstin) דא
באניצער אוואטאר
ליטוואק פון בודאפעסט
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
 
הודעות: 9623
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך דעצעמבער 19, 2012 7:51 pm
האט שוין געלייקט: 3366 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 9224 מאל

הודעהדורך מצפה לישועה » מאנטאג יוני 11, 2018 4:07 pm

כ'מיין טאקע ס'איז צייט ארויסצווארפן אלע חסידים פון קאווע שטיבל.

און אמת'ן אריין פארוואס נאר פון דא?

פון די גאנצע חרדישע אידנטום.

סתם טפשים אדער תמימים וואס גלייבן נאר אין אומקראנטע זאכן ווי 'מאור עיניים' און ליינען מחשבות.

לעבן זאל די ליטווישע וועלט!!!
מצפה לישועה
מאנשי שלומינו
מאנשי שלומינו
 
הודעות: 34
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג מאי 08, 2018 1:27 am
האט שוין געלייקט: 29 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 18 מאל

הודעהדורך ליטוואק פון בודאפעסט » מאנטאג יוני 11, 2018 4:14 pm

אבער די בעלזער וועלען בלייבן, ווייל זיי זאגען נישט סתם 'קוק אין מאור עינים', זיי זאגען דער אמת אויף פליישיגע אידיש. אונזער רבי איז גרויס, ווייל ער האט טויזענטער משפחות. פערטיג.
באניצער אוואטאר
ליטוואק פון בודאפעסט
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
 
הודעות: 9623
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך דעצעמבער 19, 2012 7:51 pm
האט שוין געלייקט: 3366 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 9224 מאל

הודעהדורך newkave » מאנטאג יוני 11, 2018 6:41 pm

ליטוואק פון בודאפעסט האט געשריבן:אבער די בעלזער וועלען בלייבן, ווייל זיי זאגען נישט סתם 'קוק אין מאור עינים', זיי זאגען דער אמת אויף פליישיגע אידיש. אונזער רבי איז גרויס, ווייל ער האט טויזענטער משפחות. פערטיג.

צום טאוילעט זאלען זיי גיין!
לאנג לעבן זאל דער שאך!
היסטאריע קען מען נישט פארדרייען...(קרעדיט: היסטאריקער)
אבער א היסטאריקער קען יא פארדרייען...
newkave
ידיד השטיבל
ידיד השטיבל
 
הודעות: 307
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג אפריל 08, 2013 10:13 am
האט שוין געלייקט: 475 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 145 מאל

הודעהדורך מצפה לישועה » דינסטאג יוני 12, 2018 12:29 am

ליטוואק פון בודאפעסט האט געשריבן:אבער די בעלזער וועלען בלייבן, ווייל זיי זאגען נישט סתם 'קוק אין מאור עינים', זיי זאגען דער אמת אויף פליישיגע אידיש. אונזער רבי איז גרויס, ווייל ער האט טויזענטער משפחות. פערטיג.

יא.
ווייל בעלזא וועט זיין א ווינקל פון תורה און יר"ש ביז משיח'ס טאג.

איך ווייס נישט צו עס קומט פון דיין שנאה וואס פארבלענדעט דיינע אויגן, פון דעם אז די אלטס עס נישט אויס, אדער פון דעם אז די אמת שטעכט,

עכ"פ, ווער עס האט נאר אריינגעטרויטן און בעלזע בית מדרש און ירושלים,
האט געזעהן מיט זיינע פליישיגע אויגן וואס א ווינקל פאר תורה און יראת שמים מיינט,
און ממש נישט נאר פאר בעלזע, אדער בכלל פאר חסידים
גראדע דרייען זיך דארטן כאטשיג 20-30 פראצענט פון אונגערישע ליטוואקס...
רעדאגירט געווארן צום לעצט דורך מצפה לישועה אום דינסטאג יוני 12, 2018 1:29 am, רעדאגירט געווארן איין מאל בסך הכל.
מצפה לישועה
מאנשי שלומינו
מאנשי שלומינו
 
הודעות: 34
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג מאי 08, 2018 1:27 am
האט שוין געלייקט: 29 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 18 מאל

הודעהדורך גדליה » דינסטאג יוני 12, 2018 12:50 am

ר' ליטוואק,
כ'האב שוין פון לאנג שפעקולירט צו ווען איר וואלט געווען א חסיד וועלכע חסידות וואלט איר אנבאלאנגט.
כ'האב אלץ געהאלטן אז איר זענט מער א בני יואל'ער טיפ. אזא סארט וואס לאכט אפ פון אלע קליינע געטשקעלעך און גלייבט נאר אין איין גרויסע געטשקע.
אבער יעצט זע איך איר זענט מער נוטה צו די בעלזער ווינקל. ווייס איך שוין נישט.
איין זאך איז זיכער: קיין ארוני וואלט איר נישט געווען וויבאלד אלץ א ליטוואק איז אייער מארדע ווארשיינליך נאקעט ר"ל. און אן א בארד, האבן אונזערע רעבעס געלערנט, קאן מען קיין קנאי ניקס זיין.
"וואס וועל איך טוהן אז מ׳וועט איין שיינעם טאג געוואר ווערן אז איך בין נישט קיין אמתע רבי?"
- אהבת ישראל מוויזניץ
גדליה
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
 
הודעות: 1093
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג יאנואר 18, 2018 4:34 pm
האט שוין געלייקט: 632 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1815 מאל

הודעהדורך ליטוואק פון בודאפעסט » דינסטאג יוני 12, 2018 6:14 am

דער פראבלעם איז אז איך האב נאך נישט די איין געטשקע. אפשר וואלט איך געמוזט ווערען א 'בני יואל געשטימט'.

ערנסט גערעדט, איך האב מענטשן וועמען איך שעץ ביז גאר. איך האב זאגאר א נאמען געגעבן א קינד נאך א רבי מיינער. אבער מיין שייכות מיט זיי איז אלעס א פערזענליכע. מיין רבי ז"ל און להבחל"ח מיין רבי זז"ג זענען ביידע מענטשן וואס האבען נישט קיין עמטליכע פאסטענעס און נישט קיין געלט. מיט זיי לערן איך און אויף זיי קוק איך און ביי זיי פרעג איך ע"מ צו קענען פארשטיין זייערע ווערטער. צוליב דעם שפעט איך אין די פאוני רביסטיווע וואס באשטייט בלויז פון חיצוניות, און שפעטער דארף ער צוזאם קראצען א תירוץ פארוואס עס מוז עקזיסטירען.
באניצער אוואטאר
ליטוואק פון בודאפעסט
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
 
הודעות: 9623
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך דעצעמבער 19, 2012 7:51 pm
האט שוין געלייקט: 3366 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 9224 מאל

הודעהדורך מצפה לישועה » דינסטאג יוני 12, 2018 6:48 am

קוקט אויס פון דיינע ווערטער אז אלע פארמאגן די זעלבע געטשקע פון גלייבן אין חיצוניות.
דער חסיד קוקט אן די חיצוניות פון זיין רב'ן (כמובן לפי לשונך הזהב) און איז מחליט לויט דעם זיין רב'ה איז גרויס,
און די קוקסט אן די חיצוניות פון די רב'ה און ביסט מחליט ער איז גאר א פראסטע ליידיגער.
(האסטו שוין אמאל געלערנט מיט איהם א שיעור גמרא?)
מצפה לישועה
מאנשי שלומינו
מאנשי שלומינו
 
הודעות: 34
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג מאי 08, 2018 1:27 am
האט שוין געלייקט: 29 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 18 מאל

הודעהדורך ליטוואק פון בודאפעסט » דינסטאג יוני 12, 2018 8:31 am

דאס איז א דבר פשוט, וואס גראדע האט דער חזו"א אויך געזאגט, אז יעדער מענטש האט א רוב און א חזקה אז ער איז אן עם הארץ, ביז עס איז באשטעטיגט אנדערש.

אין די פאל איז גראדע דא עפעס א גרעסערע באווייז. א קרייז וואס זארגט זיך צו שטיין יעדעם אין פרצוף טאג איין טאג אויס, מיט פארשידענע פאמפעריי וכדו', האט מען נישט קיין סיבה צו גלויבען אז זיי באהאלטען זייערע אמת'ע מעלות. ווען דער רבי, צו דער סקווערער\וויזשניצער\סאטמארער רביס קענען לערנען, וואלטען מיר געוואוסט דערפון. זיי זענען נישט חשוד עפעס צו באהאלטען.
באניצער אוואטאר
ליטוואק פון בודאפעסט
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
 
הודעות: 9623
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך דעצעמבער 19, 2012 7:51 pm
האט שוין געלייקט: 3366 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 9224 מאל

הודעהדורך קאך_לעפל » דינסטאג יוני 12, 2018 9:17 am

קומט אויס אז ווער ס'וויל אז דער פעסטער ליטוואק זאל אים ארויפקוקן זאל זיך מוחל זיין שטעלן צום פארהער ביים הויכגעשעצטער ליטוואק (און ווער וועט אים פארהערן? זיך צו איבערצייגן אז ער זעלבסט קען ווירקליך זיין זיין דער גדולי התורה פארהערער?). אז נישט וועט ער אים אנמייכענען אין קאווע שטיבל.... נע איי טינק דעט איי וויל פעס....
קאך_לעפל
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
 
הודעות: 2199
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג דעצעמבער 10, 2012 12:16 pm
האט שוין געלייקט: 269 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2841 מאל

הודעהדורך ליטוואק פון בודאפעסט » דינסטאג יוני 12, 2018 9:29 am

אדרבא, שטעל דו פאר א בעסערע וועג. וויאזוי קען א מענטש זיך איבערצייגן אויף איינעם אז ער איז א ת"ח?
באניצער אוואטאר
ליטוואק פון בודאפעסט
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
 
הודעות: 9623
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך דעצעמבער 19, 2012 7:51 pm
האט שוין געלייקט: 3366 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 9224 מאל

הודעהדורך קאך_לעפל » דינסטאג יוני 12, 2018 10:17 am

די גמרא פארציילט אין שבת, אז א גוי א וויסטער לץ, איז אמאל געקומן צו שמאי מיט א פארלאנג אז ער וויל זיך מגייר זיין, און זיך אנשליסן אינעם אויסדערוועלטער אידישן פאלק.

דער שטרענגער שמאי כאפט באלד אפיר אן אלטן פארגעלטן אלף בינה, און ער צייגט פארן גוי דעם לץ אויפן בוכשטאב א' און זאגט אים דאס איז אן אל''ף... פרעגט דער גוי מיט איראניע ווער זאגט אז דאס איז אן אל''ף? אפשר איז דאס גאר א בי''ת? שמאי הייבט אויף זיינע שטרענגע שווארצע ברעמען, און ווארפט שטרענגער בליק אויף דעם לץ...זאגאר ער זעצט ווייטער פאר... ער צייגט אים מיטן שטעקן ווייטער אויפן בוכשטאב בי''ת, און זאגט אים דאס איז א בי''ת. דער גוי פרעגט ווידער אמאל מיט א פולשטענדיגער תמעוואטע פרצוף, ווער זאגט אז דאס איז א בי''ת? אפשר איז דאס גאר אן אל''ף? שמאי זעט באלד אז ער איז פילייכט אריינגעפאלן דא מיט א פיסטען מה יעשה'ניק, ער כאפט ספאנטאן זיין לעגענדארן אמת הבנין שטעקן, און הייבט אן צו דערלאנגען דעם לץ אויפן אינטערשטען אזש ס'איז געגאנגן א רויעך... דער גוי האט ספאנטאן געהויבן פיס און באלד אנטלאפן אויף אלע פיר פון דעם שטרענגען שמאי, עוד נשמתו בו...

נעמליך, דער גוי גיבט אבער נישט אויף, ער זעט דאך באשיינפערליך ווי ער דרוקט אויף די ריכטיגע קנעפליך, און ס'געלונגט אים סוקסעספול ארויס צו נעמען גדולי ישראל פונעם גלייכגעוויכט..

ער קומט אן אטעמלאז צום הויז פונעם נשיא הלל. א מחיה...א אפענע הויז אן קיין גבאים, שלעגער'ס, פליטיקאנטן, און אנדערע בייזע גייסטער... יעדער איד איז פולקאם וועלקאם, אפילו אזעלכע פארזעענישן וואס פרעגן דעם נשיא זיצענדיג אינעם הייסן שוויץ באד מיטן האלצענעם ריקען קראצער אין די הענד, פאר וואס די שווארצע אבאמא'ליך פארמאגן ברייטע פיס, און פארוואס דער קומאניסטישער פארפירער דער ווילדער פאנג פויגל פון קרעא קים דזשאָנג-אן פארמאגט שיפע אויגן... יעדער פארזעעניש קען צוקומען צום נשיא ווען אימער ער באגערט נאר און אים גלייכצייטיג פרעגן אלערליי קאפ-פארדרייענדע אנפראגעס....

אלענפאלס, דער גוי קומט אן צו הלל, און דער שפיל חזערט זיך איבער... ווער זאגט אז דאס איז אן א'? און ווער זאגט אז דאס איז א ב'? דער נשיא מיט זיין ג-טליכער קליגשאפט האט זיך אינגאנצן נישט פארלוירן פון דעם לאכעדיגער לץ, און ערגיבט אים מיטאמאל א כאפ ביים אויער און ער הייבסט דאס אן דרייען מיט א ביז דאס גאנצע בלוט איז זיך פארלאפן, גענוי ווי די אלטע אזיאטישע נילאשע מלמדים אין די מיטעלע כ'יארן...און דער גוי נעמט זיך שרייען מיט באנומענע קולת גיוואלד! מיין אויער! מיין אויער! דער נשיא קוקט אזוי אן מיט זיינע מילדע אויגן און פרעגט אים אזוי ציניש. דיין אויער? מאן יאמר? ווער זאגט אז דאס איז דיין אויער? אפשר איז דאס גאר דיין נאניע?

צום ענין יעדער וואס וויל בלויז וויסן ווייסט גענוי ווער ס'איז וורקליך א ת''ח און ווער ס'איז ווירקליך אן עלות השחר... קיינער האט נאך נישט געזאגט אז דער קלוזשער צדיק איז געווען אן עלות השחר, און אז ר' זלמן תמר איז ת''ח! נאר מאנכע פרעגען ווער זאגט אז דאס איז אן א? אפשר איז עס גאר א ב' ודו''ק.

פון ספרים קען מען פילייכט נישט ברענגען קיין זאכליכע באווייזן, ווארום נישט אלע גאונים שרייבן, און נישט אלע שרייבער זענען גאונים וד''ל...
קאך_לעפל
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
 
הודעות: 2199
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג דעצעמבער 10, 2012 12:16 pm
האט שוין געלייקט: 269 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2841 מאל

הודעהדורך Avrom » דינסטאג יוני 12, 2018 10:47 am

וי קען מען שרייבן ספרים אן זיין תלמיד חכם אפשר מקדש ישראל לא
Avrom
מאנשי שלומינו
מאנשי שלומינו
 
הודעות: 60
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג מאי 29, 2018 12:54 am
האט שוין געלייקט: 0 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2 מאל

הודעהדורך איש את רעהו » דינסטאג יוני 12, 2018 11:43 am

יין שרף האט געשריבן:
איש את רעהו האט געשריבן:א פלא'דיגע מעשה נארוואס ערשינען לאור עולם אינעם בוך על גאולתינו
Page 474.jpg

וואס זאגן חסידי בעלזא צו דער עובדא איז עס קראנט ?

זיי זאגן אז זיי קענען עס נישט לייענען..

זאג זיי דארט שטייט אזוי
ביים רב ז"ל איז אמאל געקומען א מזרחיסישע רב צום טיש
ביז יענע רב איז נישט ארויס האט די רב ז"ל נישט געוואלט קומען צום טיש.
רעדאגירט געווארן צום לעצט דורך איש את רעהו אום דינסטאג יוני 12, 2018 11:54 am, רעדאגירט געווארן איין מאל בסך הכל.
איש את רעהו
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 2169
זיך רעגיסטרירט: פרייטאג נאוועמבער 28, 2014 10:21 am
האט שוין געלייקט: 144 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 480 מאל

הודעהדורך יין שרף » דינסטאג יוני 12, 2018 11:47 am

ביסט מיר מכשיל מיט התחברות לרשעים?
באניצער אוואטאר
יין שרף
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 2201
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך פעברואר 27, 2013 8:11 pm
געפינט זיך: ביים שוויגער...
האט שוין געלייקט: 4560 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2764 מאל

הודעהדורך יוסף יוזפא » דינסטאג יוני 12, 2018 1:03 pm

איש את רעהו האט געשריבן:
יין שרף האט געשריבן:
איש את רעהו האט געשריבן:א פלא'דיגע מעשה נארוואס ערשינען לאור עולם אינעם בוך על גאולתינו
Page 474.jpg

וואס זאגן חסידי בעלזא צו דער עובדא איז עס קראנט ?

זיי זאגן אז זיי קענען עס נישט לייענען..

זאג זיי דארט שטייט אזוי
ביים רב ז"ל איז אמאל געקומען א מזרחיסישע רב צום טיש
ביז יענע רב איז נישט ארויס האט די רב ז"ל נישט געוואלט קומען צום טיש.

איך האב אויך נישט געקענט ליינען, אויב געדענק איך גוט איז די מעשה גיווען מיט די רב הראשי הרב הרצוג וואס די רב ז"ל האט גהעאט גרויס הכרת הטוב פר איהם נאך וואס ער האט אסאך געהאלפן ביים הצלה און ביים ערלעדיגן די סערפיקאט.
די מעשה איז גיווען ביי די גזירה פון גיוס בנות וואס הרב הרצוג האט נישט אייגעזעהן וואס די פראבלעם דערפון איז, און דעמאלס האט די רב ז"ל נישט געוואלט אריינקומען ביז ווילאנג ער איז דארט.
כך זכור לי, און אויב איינער קען מדייק זיין, תבוא עליו הברכה.
באניצער אוואטאר
יוסף יוזפא
מאנשי שלומינו
מאנשי שלומינו
 
הודעות: 76
זיך רעגיסטרירט: זונטאג אקטאבער 22, 2017 12:56 pm
האט שוין געלייקט: 14 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 26 מאל

הודעהדורך Avrom » דינסטאג יוני 12, 2018 1:52 pm

בעלזא רב הלך לרב הרצוג לדבר על גיוס בנות להבטיח לו הרב הרצוג שלא יסכים לשירות לאומי ולא עמד בלחץ והסכים לשירות לאומי ומאז לא רצה הרב לדבר אתו
Avrom
מאנשי שלומינו
מאנשי שלומינו
 
הודעות: 60
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג מאי 29, 2018 12:54 am
האט שוין געלייקט: 0 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2 מאל

הודעהדורך ליטוואק פון בודאפעסט » דינסטאג יוני 12, 2018 1:53 pm

עס איז אין די זכור ימות עולם. אבער די שטעלונג פון הרב הרצוג איז אביסל מער קאמפליצירט.
באניצער אוואטאר
ליטוואק פון בודאפעסט
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
 
הודעות: 9623
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך דעצעמבער 19, 2012 7:51 pm
האט שוין געלייקט: 3366 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 9224 מאל

הודעהדורך Avrom » דינסטאג יוני 12, 2018 1:57 pm

מה כונתך
Avrom
מאנשי שלומינו
מאנשי שלומינו
 
הודעות: 60
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג מאי 29, 2018 12:54 am
האט שוין געלייקט: 0 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2 מאל

הודעהדורך newkave » דינסטאג יוני 12, 2018 2:17 pm

איש את רעהו האט געשריבן:
יין שרף האט געשריבן:
איש את רעהו האט געשריבן:א פלא'דיגע מעשה נארוואס ערשינען לאור עולם אינעם בוך על גאולתינו
Page 474.jpg

וואס זאגן חסידי בעלזא צו דער עובדא איז עס קראנט ?

זיי זאגן אז זיי קענען עס נישט לייענען..

זאג זיי דארט שטייט אזוי
ביים רב ז"ל איז אמאל געקומען א מזרחיסישע רב צום טיש
ביז יענע רב איז נישט ארויס האט די רב ז"ל נישט געוואלט קומען צום טיש.


לכאורה האט דער בעלזא רב זצ''ל נישט געוואלט פירן טיש בפניו, משום כבודו הרמה פון הרב הרצוג זי''ע.
היסטאריע קען מען נישט פארדרייען...(קרעדיט: היסטאריקער)
אבער א היסטאריקער קען יא פארדרייען...
newkave
ידיד השטיבל
ידיד השטיבל
 
הודעות: 307
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג אפריל 08, 2013 10:13 am
האט שוין געלייקט: 475 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 145 מאל

הודעהדורך Avrom » דינסטאג יוני 12, 2018 2:29 pm

ליטואק וואס מיינסטו
Avrom
מאנשי שלומינו
מאנשי שלומינו
 
הודעות: 60
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג מאי 29, 2018 12:54 am
האט שוין געלייקט: 0 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2 מאל

הודעהדורך יוסף יוזפא » דינסטאג יוני 12, 2018 2:43 pm

דא: http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... &pgnum=142
זעה איך אביסל דערויף.
באניצער אוואטאר
יוסף יוזפא
מאנשי שלומינו
מאנשי שלומינו
 
הודעות: 76
זיך רעגיסטרירט: זונטאג אקטאבער 22, 2017 12:56 pm
האט שוין געלייקט: 14 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 26 מאל

הודעהדורך Avrom » דינסטאג יוני 12, 2018 3:15 pm

ליטואק ואז מיינסטו
Avrom
מאנשי שלומינו
מאנשי שלומינו
 
הודעות: 60
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג מאי 29, 2018 12:54 am
האט שוין געלייקט: 0 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2 מאל

הודעהדורך איש חזון » דינסטאג יוני 12, 2018 5:00 pm

newkave האט געשריבן:
איש את רעהו האט געשריבן:
יין שרף האט געשריבן:
איש את רעהו האט געשריבן:א פלא'דיגע מעשה נארוואס ערשינען לאור עולם אינעם בוך על גאולתינו
Page 474.jpg

וואס זאגן חסידי בעלזא צו דער עובדא איז עס קראנט ?

זיי זאגן אז זיי קענען עס נישט לייענען..

זאג זיי דארט שטייט אזוי
ביים רב ז"ל איז אמאל געקומען א מזרחיסישע רב צום טיש
ביז יענע רב איז נישט ארויס האט די רב ז"ל נישט געוואלט קומען צום טיש.


לכאורה האט דער בעלזא רב זצ''ל נישט געוואלט פירן טיש בפניו, משום כבודו הרמה פון הרב הרצוג זי''ע.

קשור לחתימה שלך
וקרב פזורינו מבין הגויים
באניצער אוואטאר
איש חזון
היימישער באניצער
היימישער באניצער
 
הודעות: 528
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג דעצעמבער 17, 2015 3:02 pm
האט שוין געלייקט: 672 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 399 מאל

פריערדיגענעקסט

גיי צוריק קאווע שטיבל

ווער איז יעצט דא?

באניצער וואס לייענען דעם פארום: נישטא קיין אנליין באניצער און 2 געסט